Gülsüm Annenin “Umut’u”

0
558
umut3
Gülsüm Kabadayı ve Umut

 

İnsan olarak acaba aramızda kim üzerine düşen bu zor yükü almaya hazır? Ne zaman ayağa kalkacağı belli olmayan çocuğu kendi evladı gibi sevip bakmak…Sadece gerçek, sevgiyle dolu anne kalbi bunu yapabilir. Gülsüm Kabadayı da tüm insanlığa bunu gösterebilenlerden sadece biri.

Biyolojik annesi olmadığı halde, bunu görev bilerek annelik içgüdüsüyle Umut’u üç çocuğundan biri olarak gördü Gülsüm Kabadayı .

2008 yılında Antalya’nın Aksu ilçesinde trafik kazası geçiren Rus uyruklu olduğu düşünülen “Umut” hastaneye kaldırıldı. Yaklaşık bir yıl boyunca doktorlar “Umut’u” tedavi etmesine rağmen genç çocuk engelli kaldı. Aynı hastanede akrabasının hastalığı nedeniyle bulunan Gülsüm Kabadayı genç çocuğun gözlerine baktı ve yardıma ihtiyacı olduğunu hissetti. Kabadayı, “Genç çocuğu görünce hemen yanına gittim. Gözlerine baktığımda ’anne, beni kurtar’ dediğini işitir gibiydim. Bu beni çok etkiledi” dedi.

6 ay boyunca hastanede “Umut” ile ilgilenen Kabadayı, ardından genç çocuğu evine götürerek bakımına devam etti. Gülsüm Kabadayı “Umut’u” ayağa kaldırmak için diğer çocuklarından ayırt etmedi. Hiçbir zaman pes etmedi, üzüldüğü halde bunu “Umut’a” yansıtmadı. Her zaman “Umut’un” iyi olacağına inanan Kabadayı şöyle konuşuyor:” Umut’un yanaklarını okşadım, onu çocuklarımdan hiç ayırmadım. Onun zamanla verdiği tüm tepkilere sevindim. Felçli olduğu halde bazen elini kaldırması bir mucize adeta.”umut2

Gülsüm Kabadayı tüm vaktini “Umut’un” iyi olabilmesi için harcıyor. Onu giydiriyor, tıraş ediyor, yıkıyor. Onu tüm ihtiyaçları yeni doğan bir bebek gibi karşılıyor. Bütün yaptığı işlerde üç çocuğu da yardımcı. Kabadayı:” Eşimden ayrıldıktan sonra üç çocuğum da bana her konuda destek oluyor. İki oğlum üniversite diğer oğlum lisede okuyor. Ortanca oğlum Umut’un bakımına yetişemediğim için okulunu bıraktı ve açık öğretime geçti. Umut hayatımıza girdikten sonra aile olduğumuzu daha çok hissettik. Eski eşim bile bize destek olmak için her hafta Umut’un tedavisine yardım ediyor” diye anlatıyor. Umut’un hem tedavisi hem de bakımı oldukça zor ve bir o kadar da pahalı.

“Umut” geçirdiği trafik kazasında sadece felç kalmadı, aynı zamanda doktorların belirttiği üzere hafıza kaybı da yaşıyor. Bu nedenle kim ve nereli olduğu belli olmadığı için Gülsüm Kabadayı genç çocuğa ilk önce “Umut” adını verdi. Kabadayı, “Onun iyileşebileceğine inandığım için genç çocuğa ‘Umut’ diye seslendim. Umut’un fiziği ve Rus diline tepkisi nedeniyle onun Rus olduğu düşünülüyor. Bu yüzden Umut’un tedavisinin daha etkili olması adına Rusça konuşan birine ihtiyacım var.”

Tanrı Umut’a sadece hayatı hediye etmedi. Ona annelik sevgisi veren merhametiyle sabır gösteren ve fedakarlığıyla Umut’a tüm kalbiyle bakan Gülsüm Kabadayı sözlerini şöyle sonlandırdı :”Umut’un Rus olmasına rağmen onu diğer evlatlarımdan ayırmadım,  kendi oğlum gibi sevdim. Millet, ırk ve din önemli değil. Hepimiz Allah tarafından yaratıldık, onun bizi sevdiği gibi,  biz de birbirimizi sevmeliyiz.”

Gülsüm Kabadayı sevgi dolu kalbiyle tüm insanlığın ve bütün annelerin kalplerini bir araya getirmeyi başardı. Bütün dünyaya insanlığın ölmediğini gösterdi Gülsüm Anne…

umut1

Haber/Fotoğraf : Viktoria ARNAUT

CEVAP VER