Uzman gözüyle gazetecilik

0
507

 

“Emekli gazetecilik olmaz çünkü gazeteci gazetecilik işinden başka işe  yaramaz , bu meslekte elde ettiğim birikimi başkalarıyla paylaşmam lazımki gelecek nesillere bişeyler birakabiliyim  ”

47 yıllık gazeteci kimliğine sahip olan Antalyabugun.com haber portalının yöneticisi Erdoğan Kahya  gazeteci olma hikayesi, dünayadaki ve Türkiye’deki gazetecilik pratikleri hakında konuştu.

Erdoğan Kahya 1951’de Emirdağ’da doğdu. Gazeteceliğe olan merakı lise  çağından başlıyor.Her okulda duvar gazetesinin oldugu gibi Erdoğan Kahya’ninda okulunda duvar gazetesi vardi.Duvar gazetesiyle ilgilenerek çevresinden haberler topluyor ,topladiği haberdir makaleleri gazeteye yerleştirmek için  herkesin o zamanda yaptığı gibi elde değil matbaaya bastırarak gazete çıkartıyor. Mizanpaşın  ne olduğunu bilmiyor fakat maatbacı onları bağlarken ,yaparken tek tek kurşun harflerin dizildiğini görmek için sabaha kadar matbaa makinesinin başında çıkacak baskıyı heyecanla bekliyordu.Aynı zamanda kütüphane konu başkanı olarak şiirler yazıyordu.Git gide büyüyen bu merakıyla liseyi bitirerek üniversiteye başlıyor. Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi  İşletme Bölümü mezunu.Gazeteciliğe olan hevesi çoktu fakat o dönemlerde gazetecelik okullarının ve bölümlerinin eksikliğinden ve Istanbul gazetecilik yüksekokuluna puanini tutturamadığından sebebiyle  işletmeyi okumaya başlıyor.Eğitim süresinde maddi sıkıntılarından dolayı Erdoğan Kahya 1969 yılında Eskişehir’de yayınlanan Milli İrade  gazetesinde  müsahikliğe basliyor ve zaman icerisinde gazetenin muhabiri oluyor. Sırasıyla Eskişehir’de Sakarya, Son Olay, TRT, Hürriyet Haber Ajansı’nda muhabir, Yazı İşleri Müdürü, Bölge Temsilcisi olarak görev yaptı. 1980 yılı mart ayında Hürriyet Haber Ajansı Eskişehir Bürosunda istihbarat şefi olarak çalışırken Antalya Bürosuna temsilci olarak atandı. 18 yıl süre ile bu kurumda çalıştıktan sonra 1993 yılında emekli oldu. 2 yıl kadar Sabah Gazetesi Antalya Bölge Temsilciliği yaparak bu gazeteyi örgütledi, matbaa tesislerini kurdu. Hürriyet Akdeniz ve Sabah Akdeniz gazetelerinin ilk yayın hayatına girişinde yönetici görevini üstlendi. 2000 yılında girdiği Dünya Gazetesi Antalya Bölge Temsilciliği görevini yürütürken 2005 yılında Bölge Koordinatörlüğüne getirildi. 2010 yılı Temmuz ayında da gazeteden kendi isteği ile ayrıldı.1986-1992 ve 1996-2007 yıllarında Gazeteciler Cemiyeti Başkanı olarak görev yapti.“Emekli gazetecilik olmaz çünkü gazeteci gazetecilik işinden başka işe yaramaz ,bu meslekte elde ettiğim birikimi başkalarıyla paylaşmam lazımki gelecekki nesillere bişeyler birakabiliyim” sözleriyle gazeteci yoluna devam ederek 2010 yılında Antalyabugun.com internet gazetesini kuruyor ve yönetiyor.

Her gün sıcak haberleriye Antalyabugun.com internet sitesinde  önümüze çıkan Erdoğan Kahyadan genelden özele doğru dünayadaki  ve Türkiye’deki gazetecilik pratiklerini sorduğumuzda dünyadaki ve Türkiye’deki gazetecilik pratiklerini 3 farklılığa  ayırarak cevapladı:‘‘Ilk olarak dünya gazeteciliğinde temel kuram ve temel ilke vardır o da basın özgürlüğüdür.Basın özgürlügü demek halkın bilgi edinme ve haber alma özgürlüğüdür.Türkiye’de halk dilediği gibi haber almıyor ve dilediği gibi fikrini söylemiyor.Gazetecide sade vatandaşda  söylediği fikir için suçlanıyor.Avrupa ve Batı devletlerinde böyle bir gazetecilik anlayışı yoktur bu birinci farklılıkdır.Türkiye Cumhuriyeti 657 sayılı devlet memurlar yasasına göre validen başka hiçbir devlet memuru gazetecilere birşey açiklayamaz.Bu durumda gazeteci sade vatandaşdan duyduğunu yazar,kesin haber kaynağına ulaşamadığı ,doğru bilgiyi elde edemediği için yalan haber ortaya çıkar.Gazeteci yalanci olur oysa gazetecinin niyeti yalan haber yazmak değil haber kaynağına ulaşamamaktır.Açiklanması mühim olan doğru bilgileri gazeteciye verilmesi lazım ki gazetecide doğruyu yazsın  ve komuoyunun bilinçlenmesini sağlasın. Dünya devletlerinde böyle bir yasal  madde yoktur bu ikinci farklılık.Batıda ve Avrupa devletlerinde gazete okuma orani çoktur.Türkiyede gazete okuma alişkanlığı  özelliklede yerel gazetelerde yoktur.Örnek olarak Nyuberg şehrinin yerel  gazete tirajı Türkiye’deki en büyük gazetelerin biri olan Hürriyet gazetesinin tirajından çoktur’’diyerek üçüncü farklılığı anlattı.

Son olarakda yeni mevcut hükümetin icratlarıyla bütün gazeteler susturulduğunu yada hükümet alehiyle yazamaz hale getirildiğini ama böyle devam edemiyeceğini yanıtladi. “Demokrasinin olduğu ülkelerde basın özgürlüğü vazgeçilmezdir.Hükümet elbet bunun idrakine varacaktır,varmadığı takdirde ülkenin geleceği karanliktir.Ben  geleceğin gençlerine güveniyorum” diyerek,  yeni aday gazetecilerimize Hürriyet gazetesinin kurucusu Sedat Semavi’nin ,“Gençler gazetecilik zor ve meşakatli bir meslektir ama bir o kadarda zevklidir.Kaleminize daima sadık kalın. Gerekirse kırın,sakın satmayın’’ soyledikten sonra bu desturla büyümemizi önerdi.Böylece dik durarak mesleğimizle vatanımıza faydalı olacağımızı açıkladı.

                                  Leyla ALTYYEVA

 

 

 

CEVAP VER