GIDA MÜHENDİSLERİ ODASINDA YENİ DÖNEM

0
547
Gıda Mühendisleri Odası yazman üyesi Yeşim Baştuğlu , Berkay Pınar

Ziraat Mühendisleri Odasına 1990 yılında katılan Gıda mühendisleri daha sonra Kimya Mühendisleri Odası çatısı altında faaliyetlerini sürdürüp burada kendi komisyonlarını kurarak çalışmalarına devam etmişlerdir. 1996 yılında Gıda Mühendislerinin, oda kurmaya ilişkin istekleri doğrultusunda, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin 34. Genel Toplantısında kurulan Gıda Mühendisleri Odası bugün 16000 ‘i aşkın asil ve 8000 öğrenci üyeye sahiptir.

TMMOB bağlı Antalya Gıda Mühendisleri Odası başkanı İNCİGÜL SAĞDIÇ TATAROĞLU üyelerimizin yasal haklarını korumak ve geliştirmek, bilimsel ve teknik gelişmeleri takip edip mesleki eğitim, meslek etiği, gıda politikaları ve gıda mühendisliğinin Antalya halkına tanıtımı konularında çalıştıklarını belirttikten sonra sözlerini “Gıda Mühendisleri Odası olarak Antalyalı meslektaşlarımızla birlikte çalışmalarımız devam edecektir.” Diye sonlandırdı.

Gıda Mühendisleri Odası yazman üyesi Yeşim Baştuğlu , Berkay Pınar

TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASINDA SEÇİM

TMMOB Kanuna göre geçekleşen odalar seçiminin 2 yılda bir Aralık ayında başlanıp, en geç Ocak ayında bitirilmesi hükmü bulunuyor. 7 asil, 7 yedek yönetim kurulu ve 785 üyeli Antalya TMMOB Gıda Mühendisleri Odasında 23-24 Ocak 2016 tarihinde yapılan seçimlerde oy çokluğuyla yeni başkan İncigül SAĞDIÇ TATAROĞLU oldu. Oylama sonucu ikinci Başkan Barış Olgun olmuş ve yönetim kuruluna Yeşim Baştuğlu, Korhan Yaldız, Hakan Ak, Seval Cengiz, Ersin Ayrancı seçildi. Yeni yöneticiler ile ilk yönetim kurulu toplantısı 1 Şubat tarihinde gerçekleştirildi.

DÜNYA SÜT GÜNÜ ETKİNLİKLERİ ÖĞRENCİLERLE BİRLİKTE
Gıda Mühendisleri Odasının 21 Mayıs Dünya Süt Günü etkinlikleri kapsamındaki ilk semineri, 17 Mayıs tarihinde Namık Kemal Orta Okulunda TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı İncigül Sağdıç Tataroğlu gerçekleştirdi. Başkan Tataroğlu seminerde, doğru beslenme ve süt tüketiminin arttırılması konusundaki araştırmalarını dile getirdi. Etkinliklerin devamında, 20 Mayısta Sınav Kolejinde TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyelerinden İlkay Karaca gerçekleştirdiği ‘’Doğru Beslenme ve Süt Tüketiminin Önemi’’ konulu seminerde, süt ve süt ürünlerinin çocuk gelişimi ve ergenlik dönemindeki bireyler üzerindeki etkilerine vurgu yaptıktan sonra seminer sona erdi.

GIDA MÜHENDİSLERİ ANTALYA’DA TOPLANIYOR

Gıda mühendisleri Odası tarafından iki yılda bir düzenlenmekte olan Gıda Mühendisliği Kongrelerinin onuncusu 9-11 Kasım 2017 tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirilecektir.

Kongre süresince,  Yusuf Songül başkanlığında alanında uzman bilim insanları, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri ve sektör temsilcilerinin bir araya gelerek çalışmalarını ve görüşlerini paylaşacakları sözlü bildiri sunumlarını içeren oturumların, bilimsel poster sergisinin yanı sıra güncel konuların tartışılacağı paneller de düzenlenecektir.

Gıda ile ilgili gelişmeleri, sorunları değerlendirmek ve çözüm önerileri oluşturmak üzere, sektörün tüm paydaşlarıyla Kongrede buluşmayı amaçlıyor

BERKAY PINAR

20142053005

01.01.2017

CEVAP VER