KÜTÜPHANE DÜNYASI

0
539
Akdeniz Üniversitesi Kütüphanesi Site/Foto Galerisi

Akdeniz Üniversitesinin Mihenk Taşı Merkez Kütüphane

1987 yılında faaliyetine başlayan ve o dönemden beri binlerce öğrencinin ziyaret edip, ders çalıştığı, kitap aldığı Akdeniz Üniversitesi Kütüphanesi, 2016 yılında da faaliyetlerine devam ediyor. Yıllardan beri Üniversitenin birçok öğrencinin rahat ders çalışabilmek için uğrak noktalarından olan Kütüphane, 2016 yılında Final tarihlerinin açıklanmasıyla ders çalışmak için gelen öğrenci sayısı da haliyle artıyor. Üniversite Kütüphanesinin kalite politikası, fotokopi hizmeti, görme engelliler için oluşturduğu forum ve platform, diğer öğrencilerin bitirme tezlerine göz atabilmesi için Türkiye kütüphanelerinde ilk defa uygulanan tez veri tabanı özellikleri ile Akdeniz Üniversitesi kütüphanesini diğer kütüphanelerden çok rahat bir şekilde ayrılıyor. Kütüphanenin eğitim, öğretim ve diğer konularda faaliyetlerinin diğer öğrencilere aktarılması, sunulması ve bu sunulmaların giderek iyileştiriliyor olması kitapsever birisi olarak beni mutlu ediyor. Kitap okumanın, okutmanın, okumayı teşvik etmenin ne kadar önemli olduğunu anlatmaya gerek olduğunu düşünmüyorum. Bu teşvik etmeyi sağlamasıyla da Akdeniz Üniversitesi Kütüphanesi öne çıkmayı başarıyor. Kütüphanede kullanıcılara sunulan internete bağlı bilgisayarlar ve kablosuz internet ile internet erişimi sağlanmaktadır. Kütüphane Multi Medya sorumlusu Mutlu Kaan Coşkun sorduğum soruları içtenlikle yanıtladı. İlk sorum kütüphanede kaç bilgisayar bulunduğu ve öğrencilerin bu bilgisayarlara erişimiyle ilgiliydi. Kaan Coşkun, “150 adet bilgisayarımız bulunmakta hepsinde internet bağlantısı mevcut ama şu sıralar yenileme çalışmaları olduğundan dolayı birçoğu bakımda en kısa sürede faaliyete geçecekler. Üniversitenin tez yazmak isteyen öğrenciler için kütüphanede tez veri tabanı uygulaması var ve bu uygulama Türkiye’de ilk defa uygulanan bir sistem bu konu hakkında da Coşkun, “Dijital ortama atılmış tezlerimiz Türkiye’de ilk şuan birçok üniversiteyi geride bıraktım açık erişim yoluyla kurumsal arşivlerinde tezlerini arşivliyorlar. Bizim Üniversitenin de tezleri izin verilmek şartıyla, ambargosuz olmak şartıyla hepsi bizim PDF olarak arşivlerimizde var. İsteyen öğrenciler kütüphaneden yada Akdeniz üniversitesi IP’lerinden girerek kampüs içinden ulaşabilir yada uzaktan erişim yoluyla yine IP’lerimizden giriş yaparlarsa rahatlıkla ulaşabilirler.”

Teknoloji ve İnternet Takip Ediliyor!

Artık kütüphaneler sadece kitap ve ansiklopediler değil kitaptan ziyade verebildikleri internet erişimi, teknolojik aletlerin olması ve sunulması gibi önemli yan materyallerinde olması gerekiyor. Günümüzde gelişen teknolojilerle birlikte Multimedya Birimi yani çoklu ortam olarak çevirebileceğimiz terim artık Dünya’da tüm kütüphanelerin olmazsa olmazı olarak kabul edilmektedir. Diğer üniversitelere nazaran Akdeniz Üniversitesi Multimedya Birimi Ocak 2005 yılında faaliyet geçmiş ve sürekli geliştirilerek devam etmektedir. Aynı zamanda öğrencilerin öğrenmelerini, farklı kültürden yapıtları, insanları ve kitapları tanıma imkânı vermesiyle çok güzel bir işe imza atmaktadır. Ayrıca artı bir özelliği ise uzaktan erişim ile kütüphane bilgilerine öğrenciler tarafından rahat bir şekilde ulaşılabilmesine kolaylık sağlıyor. Dünya’nın birçok seçkin üniversitesinde bulunan görme engelli öğrencilere çok büyük kolaylık sağlayan, sesli kütüphane Akdeniz Üniversitesi Görme Engelli Destek Teknolojileri Uygulama Ve Eğitim Birimi Web Portalı tarafından öğrencilerin hizmetine sunulmaktadır. 2009 yılında hayata geçirilen Engelsiz Kampüs projesiyle Merkez Kütüphane ve Dokümasyon Başkanlığının giriş katında hizmet vermektedir. Engelsiz dostlarımız için yapılan bu proje onları okumaya teşvik etmek, hayatını kolaylaştırmak, kendilerini zor durumda olduklarını hissettirmemek adına yapılmış bu proje gayet başarılı bir şekilde halen işlemekte ve destek görmektedir. Öğrencilerin bu dönemde bilgilere erişiminin bu denli kolay ve internet ortamı ile ulaşılması normal kitaptan bilgilere ilgiyi azaltıyor mu diye Kaan Coşkuna sorduğumda cevabı: “Elektronik kitaplara ve elektronik yayınlara geçiş çok kolaylık getirdi tabii ki.  Öğrenciler daha çok yeni nesil Twitter, Facebook gibi mecralarda dolaşması kitap okumamayı da beraberinde getiriyor. Buda haliyle internetin her ne kadar bir dünya olarak görülse de oradan alınan kısa bilgiler, her şeyin internetten kısa kısa edinilmesi kitaptan bilgi edinmeyi ister istemez azaltıyor. Bu alışkanlık daha sonra bilinçaltında başka sorunların oluşmasına sebep oluyor.”  Türkiye’de sesli kütüphane hizmetini başlatan ilk üniversite kütüphanelerinden birisi Akdeniz Üniversitesi Kütüphanesi bunun hakkında Mutlu Kaan Coşkun “Serper hoca giriş katında görme engelliler sorumlusu olarak görev yapmakta. Çok başarılı, tamamıyla gündemi ve teknolojiyi takip ediyor. Görme engelli öğrencilerimize her konuda destek sağlanıyor. Üniversiteler kapsamında bizim üniversitemiz oldukça başarılı diyebiliriz. Aynı zamanda halk kütüphaneleri de aynı hizmeti veriyor. “

Akdeniz Üniversitesi Kütüphanesi Site/Foto Galerisi

Vize ve Final Dönemlerinde İlgi yoğun!

Üniversite Kütüphaneleri genelde çok büyük yoğunluk yaşıyorlar. Çeşitli bölümlerden öğrenciler sınava çalışmak için, rahat bir ortam olduğu için, rahat çalışabildiklerini düşündükleri için Üniversite Kütüphanelerini tercih ederler. Çünkü aradığında bulmak istediği dökümana rahat bir şekilde ulaşabilir ve faydalanabilir. Üniversite Kütüphanelerinin Öğrencilere sağladığı en büyük avantajlardan biriside budur. Herkesin evinde internet veya gerekli başvuracağı kaynak olmadığı için vize ve final dönemlerinde ilk tercih edilen kurum kütüphanelerdir. Sadece Üniversite Kütüphaneleri değil Şehir Kütüphaneleri de öğrenciler tarafından çalışma ortamı olarak tercih edilmektedir. Akdeniz Üniversitesi Kütüphanesi ise Final dönemi sınav tarihlerinin açıklanmasıyla birlikte yoğun ilgi görmeye başladı. Öğrencilerin birbirini rahatsız etmemesi, ormanın sessiz olması ve uygun olması çalışma motivasyonunu arttırma açısından oldukça elverişli bir ortam dolduğunu net olarak söyleyebilirim.  Öğrencilerin kütüphane için önerilerini ve sınav dönemlerinde olan yoğunluğun çalışmalarını ne denli etkilediği ile ilgili soruma ise Coşkun: “Öğrencilerin önerisi ve isteği Grup Odaları çünkü yoğunluk olduğunda ne ufak bir dikkat kaybından, ses olmasında rahatsız oluyorlar.  Buda haliyle öğrencinin motivasyonunu olumsuz etkiliyor. Bunun içinde 5’li 10’lu girilebilecek Grup Odaları olmasını istiyorlar. Başka kütüphanelerde bu sistem var öğrencilerin isteği olursa tabii ki bizde de yapılır.”

Akdeniz Üniversitesi Kütüphanesi Site/Foto Galerisi

 Umur Tezer

CEVAP VER