MESLEKİ BİR ÖRGÜTLENMEDEN ÇOK DAHA FAZLASI: AGC

0
694
AGC Başkanı Mevlüt Yeni, röportaj esnasında.(Fotoğraf: Emre Gündoğdu)

AGC(Antalya Gazeteciler Cemiyeti), kurulduğu günden bu yana mesleki dayanışmayı büyütmek ve üyelerinin haklarını korumak adına çalışmalar yaptı. Yalnızca üyelerine dönük çalışmalarıyla kalmadı aynı zamanda kentin tanıtımına yönelik projeler üretti, Avrupa’da partner örgütlerle işbirliği yaptı, birçok gazeteciyi Antalya’da ağırlardı… AGC, Antalya’nın en önemli sivil toplum örgütlerinden biri olmayı başardı. Cemiyetin kuruluşundan bu yana gerçekleştirdiği faaliyetleri, ürettiği projeleri ve kente yönelik çalışmalarını AGC Başkanı Mevlüt Yeni’den dinledik.

“Gazeteciliğe ortaokula giderken başladım”

Alanya’da ortaokula giderken, yerel bir gazetenin muhabirlik ilanını görmesi üzerine başvuruda bulunan Mevlüt Yeni çok geçmeden gazeteye kabul edildi ve muhabir olarak meslek hayatına başladı. Lise yıllarında ise Antalya’da yerel bir gazetenin Alanya bürosunu kurdu ve büro şefi oldu. Askere gidip geldikten sonra Antalya’ya yerleşti ve Bulvar Gazetesi’nin Antalya temsilcisi oldu. Mevlüt Yeni meslek hayatını şu sözlerle anlattı:

“1990’lı yıllarda Tercüman Gazetesi’nin bölge temsilcisi oldum. Ve 2005 yılına kadar bu görevi sürdürdüm. 2005’te ise Akşam Gazetesi Antalya bürosunu kurdum. Bu görevi yürütürken aynı zamanda Akşam Gazetesi’nde güncel köşeyazıları, makaleler yazdım. 2008’de buradan emekli oldum. 2009’da Sabah Akdeniz bölge temsilciliğini yaptım. 2014 yılında Sabah Gazetesi’nden ayrıldım ve bir medya şirketi kurdum. Bu şirket bünyesinde MyGazete isimli online bir platformumuz var ve ayrıca 2 yıldır da MyDergi ismiyle aylık bir dergi çıkarıyoruz. Bu yayınların sahibiyim ve yayın yönetmenliğini yapıyorum aynı zamanda.”

Metin Yurtseven ve Mevlüt Yeni(Fotoğraf: Emre Gündoğdu)

“Cemiyetimizin en önemli amacı mesleğimizin itibarını yeniden kazandırmak”

2006 yılında Antalya Gazeteciler Cemiyeti başkanı seçilen Mevlüt Yeni, hala bu görevi sürdürüyor. 2006’dan bu yana 4. dönemi olduğunu belirten Yeni, göreve geldikten sonra AGC’nin misyonunu ikiye ayırdıklarını ifade ederek cemiyetin misyonu hakkında şöyle konuştu:

“Birincisi, tüzüğü gereği üyeleri ve Antalya’da ikametgah eden gazetecilerin haklarını hukukunu korumak, üyelerine yönelik projeler yapmak, eğitim faaliyetleri yapmak, sosyal faaliyetler yapmak ama en önemlisi mesleğimizin yıpranmakta olduğu bir dönemde itibarını yeniden kazandırmaktır. İkinci misyonumuz, AGC hem ulusal ölçekte hem de bölgesel ölçekte önemli, güçlü sivil toplum ve gazetecilik örgütlerinden birisi. Dolayısıyla AGC yalnızca üyelerine hizmet eden bir kurum değil, aynı zamanda kamuya dönük de projeler üreten, projelere destek veren bir kurumdur.”

“Medya örgütü olarak Antalya’nın tanıtımına katkı sağlıyoruz”

Cemiyetin yaptığı faaliyetlerden de bahseden Başkan Mevlüt Yeni, “AGC olarak Expo 2016 Antalya’nın konseyinde bulunduk. Batı Akdeniz Kalkınma Projesinde yer aldık. Antalya Tanıtım Vakfında denetleme kurulundayız. Antalyaspor Vakfı’nın kurucusuyuz. Yine aynı şekilde kent konseylerinde, valilik ve kaymakamlık bünyelerinde kurulu olan insan hakları kurullarında cemiyetimiz etkin bir şekilde temsil vazifesi görmektedir. Bununla birlikte AGC, Antalya’nın tanıtımına yönelik yurtdışındaki gazeteci örgütleriyle yaptığı işbirliği ve çalışmalar neticesinde katkılar sağlamaktadır. Kardeş olan, partnerimiz olan kurumlar var. Almanya’da Nürnberg Gazeteciler Kulübü, yine Rusya’da Gazeteciler Federasyonu’yla ortak çalışmalarımız oluyor. Karşılıklı ziyaretlerde bulunuyoruz, kongreler, seminerler yapıyoruz. Bu çalışmalarla bir medya örgütü olarak Antalya’nın tanıtımına katkı sağlamış oluyoruz. Kısacası tüketenlerle üretenlerin rahatlıkla birbirlerine ulaşabilecekleri bir iletişim köprüsüdür AGC ve onun altında üyeleri. Cemiyetimiz ülkemizin ve kentin çıkarlarına hizmet eden bir dernektir. Üyelerinin derdini dert edinen, üyelerinin çıkarlarına hizmet eden bir misyonumuz var.” dedi.

“70’e yakın gazeteci çocuğuna burs veriyoruz”

70’e yakın gazeteci çocuğunun AGC’den burs aldığını belirten Yeni, “Bunların birkaçı da iletişim öğrencisi. Cemiyetin 3’te 2’lik gideri burs ödemelerimizden oluşuyor. Cemiyetimiz her yıl geleneksel ödül törenleri yapıyor, yılın gazetecilerini seçiyor. Yazılı dalda, görsel dalda, fotoğraf dalında… Her alanda, her dalda yarışmalar yapıyoruz ve ödüller veriyoruz. Son birkaç yıldır da bu yarışmalara iletişim fakültesi öğrencilerini dahil ettik. İletişim fakültesinde okuyan gençlerimizi mesleğe özendirmek, teşvik etmek amacıyla oluşturduğumuz Genç İletişimciler adı altında bir kategorilerimiz de var.” ifadelerini kullandı.

Metin Yurtseven ve Mevlüt Yeni (Fotoğraf: Emre Gündoğdu)

“Profesyonel gazetecileri öğrencilerle buluşturmaya çabalıyoruz”

Cemiyet olarak iletişim fakültelerini çok önemsediklerini, birlikte projeler yaptıklarını söyleyen AGC Başkanı Mevlüt Yeni, “İletişim fakülteleri bizlerin altyapısını oluşturan, bize istihdam sağlayan, nitelikli eleman yetiştiren kurumlardır. Üniversite yönetimiyle yaptığımız protokollerle iletişim fakültelerinden mezun olan arkadaşların mezun olduktan sonra sahada acemilik çekmemeleri için çeşitli staj faaliyetlerine destek oluyoruz. Bununla birlikte zaman zaman seminerlere geliyoruz, alanında uzman, tecrübe sahibi profesyonel gazetecileri öğrencilerle buluşturmaya çabalıyoruz. Öğrencilerin saha tecrübesi olan gazetecilerden faydalanmalarını sağlıyoruz.” dedi.

“Gazeteci olmak isteyenlere imkan yaratmaya çalışıyoruz”

İletişim öğrencilerinin mezun olmadan önce mutlaka sahaya inmeleri ve biraz tecrübe kazanmaları gerektiğini söyleyen AGC Başkanı Mevlüt Yeni, gerçekten gazeteci olmak isteyenlere imkan yaratmaya çalıştıklarını ifade etti. Gazeteciliğin son derece kutsal bir meslek olduğunu da sözlerine ekledi.

Ayrıca staj yeri bulma konusunda zorluk çeken öğrencilerin AGC’ye başvurabileceğinin altını çizen Başkan Yeni, “Cemiyetimiz sadece üyelerine hizmet vermiyor, aynı zamanda geleceğin gazetecilerine de hizmet veriyor. İletişim öğrencilerine cemiyetimizin kapısı her zaman açık.” dedi.

“Etik kuralların uygulanabilmesi için medyanın özgür olması şart”

Medya çalışanlarının etik kurallara uyabilmesi için Türkiye’deki medya yapılanmasının, medya sermayesinin gözden geçirilmesi gerektiğine vurgu yapan AGC Başkanı Mevlüt Yeni, “Birçok alanda faaliyet gösteren büyük holdinglerin medya kuruluşları var ve bunların hemen hepsinin siyasi ilişkileri var. Böyle bir ortamda etikten bahsedilebilir mi? Maalesef bu sebeple gazeteciler medya etik kurallarından uzaklar. Medya etik kurallarının uygulanabilmesi için medyanın özgür olması şart.” dedi.

“Gazetecilerin yıpranma hakkını geri aldık”

Gazetecilerin yıpranma hakkının ellerinden alınmasından sonra girişimlerde bulunduklarını söyleyen Yeni, “Hükümetle görüşmelerimiz sayesinde gazetecilerin yıpranma hakkını geri aldık. Gazeteci, kar kış demeden haber üretiyor, savaşın ortasında kalıyor, kimi zaman hayatını kaybediyor. Gazeteci yıpranmıyor da kim yıpranıyor? Yıpranma bizim hakkımızdı ve geri aldık. Basın kartı sahibi olanlar bu hakkı kullanabiliyorlar.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Metin Yurtseven
07.01.2017

CEVAP VER