Girişimci kadınlar için:AGİDER

0
617
AGİDER (Akdeniz Girişimci İş Kadınları Derneği)Başkanı Dr.Figen Sayın

AGİDER (Akdeniz Girişimci İş Kadınları Derneği), 2011 yılından bu yana kadın girişimci sayısını arttırmak ve kadınların iş dünyasındaki statülerini sağlamlaştırmak adına çalışmalar yapıyor.

Kadın girişimcilerin kendi aralarındaki işbirliği ve dayanışmasının geliştirilmesi amacına yönelik faaliyetlerde bulunan AGİDER, kadın girişimcilerin karşılaştıkları güçlükleri aşmaları için faaliyetler yürütüyor ve kadın girişimcilerin bölgesel örgütlenmesine bilgi, tecrübe, eğitim gibi destekler sağlayarak girişimci kadınların sayısını arttırmak için çalışmalar yapıyor.Kadın erkek eşitsizliğinin bittiği,çalışan ve işini kuran kadın sayısının,nüfus oranları ile orantılı olarak %50 yi yakalamış; ülke ekonomisinde de kadınların aynı oranda tuzu olan bir dünya vizyonuyla hareket eden AGİDER’in Başkanı Figen Sayın ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

AGİDER, Akdeniz’de bulunan illere yönelik projeler gerçekleştiriyor fakat ulusal hedef olarak da TÜRKONFED’ in (Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu) desteğini alarak projeler gerçekleştirmek istiyor.Kabına sığmayan bu derneğin başkanıyla tanışalım derim…

AGİDER BAŞKANI FİGEN SAYIN KİMDİR?

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi 1988 yılı mezunu olan Figen Hanım, mezuniyet sonrası ilk olarak devlet hastaneleri ile özel hastanelerde Acil Hekimi olarak göreve başlıyor. Bu alanda hekim ve yönetici olarak görevine devam eden Sayın, 2005  yılından bu yana dermokozmetoloji, antiaging, kilo kontrol ve cerrahisiz estetik uygulamaları gibi medikal estetik alanında hizmet veriyor.Bununla birlikte  estetik ve güzellik hizmetleri veren anonim şirketinin bünyesindeki Figen Health and Beauty  Merkezi’ne danışmanlık hizmeti görevini de halen sürdürmekte…Hekim olmanın ötesinde aynı zamanda 26 yıldır sivil toplum örgüt gönüllüsü olan Sayın, hayatının her döneminde o dönemle ilgili bir sivil toplum örgütünde gönüllü olarak çalışan,mesleğine aşık ve sivil toplum kuruluşlarında yer alarak çalışmanın hayatına anlam kattığına inanan kararlı ve çok yönlü bir Dernek Başkanı.

AGİDER NE YAPTI? NE YAPACAK? PROJELERLE AGİDER

Figen Hanım 2016′ da AGİDER’de ne oldu, 2017’de neler olacak? Her açıdan yeni yıl planlarınızı bizimle paylaşır mısınız? soruma şu cümlelerle cevap veriyor:

“2017 yılının kadın girişimciliğinde zirve olmasını diliyorum.Ülkemizde yaşanan siyasi ekonomik krizler nedeniyle ile iş dünyası çok olumsuz etkilendi. Bu olumsuz krizin kadınlar lehine fırsatlara dönüştürülmesi için gerekenleri yapacağız. 2017 yılında  yaşanan ekonomik krize rağmen girişimci kadınlar için fırsatlar oluşturacağız.

2017 parolamız “Biz girişimci kadınlar 2017 yılında krizlerden fırsatlar doğuracağız.”

Dr.Figen Sayın,Serdar Kiriş

AGİDER’in, kadının ekonomik konumunun güçlenmesi ve kadın-erkek fırsat eşitliği konusunda savunu çalışmaları yaparak bir çok proje yürüttüğünü belirten Sayın, kadının hak ettiği statülerde yer almaları için ve kadının sağlığını,hukuki haklarını, sosyal ve psikolojik açıdan da destekleyen bir çok çalışma yaptıklarını söyledi.Sayın’ın bahsettiği projelerden bazıları şu şekilde:

“1- Kadın girişimciliğin önündeki engelleri belirlemek ve bunları nasıl aşabileceğimizi tespit etmek amacıyla “Antalya’da Kadın Girişimciliği ve Kadın Girişimciliğin Geliştirilmesine Yönelik Eylem Planı Çalışması” isimli, BAKA hibe destekli önemli bir proje gerçekleştirdik.”

“2- Kadınların girişimci olmaları ve işlerini kurmaları için sermaye kaynaklarına ulaşmalarını sağlamak ve öğretmek amacıyla “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” düzenledik.Bu projede 60 aday arasından seçilen 25 kadına Akdeniz üniversitesi AKGİM merkezinde 32 saat süren kurs sonucunda uygulamalı eğitim sonrası KOSGEB den kredi almak için geçerliliği onaylı sertifikaları verdik.”

Serdar Kiriş, Dr.Figen Sayın

3- “Sağlıklı nesiller, sağlıklı gelecekler ” isimli projemizle çocuklarımızın sağlıklı beslenmelerine yönelik okullara sağlıklı beslenme eğitimi verdik.”

4- Kadına şiddet ile ilgili Leman Dergisi ve Akdeniz Üniversitesi ile birlikte “Kadına şiddet konulu karikatür yarışmasını gerçekleştirdik.”

Bunlar sadece çalışmaların bir kısmı…Dernek, aktif bir şekilde plan ve projelemelere devam ediyor.

Figen Hanım,”Bütçesel anlamda derneğinizin planlamaları şimdiye kadar nasıldı bundan sonra nasıl olacak? Derneğin gelir-gider işlemleri nasıl yürür, bilanço nasıl belirlenir? ” sorularına:”Bu konuda oldukça ciddi bir yönetim planlıyoruz. Yönetim kurulu saymanımız titizlikle takip ediyor. Derneğimizi aynı zamanda bir şirket gibi görüyor, aidat toplamadan bütçe ve bilançoya kadar titizlikle çalışıyoruz.Bunları her genel kurulda açıklayarak çalışmalarımıza devam ediyoruz.” şeklinde cevap verdi.

AGİDER’DE Kİ EKSİKLİKLER NELER?

27 yıl sivil örgütçülükte yapmış bir başkan olduğunu dile getiren Sayın,birçok sivil örgüt veya odayla çalıştığını ve Türkiye’de ki sivil örgütlerin en büyük eksikliğinin kurumsal olamamak olduğunu ifade ediyor. AGİDER’ de de gözlemlediği bu eksikliği tamamlamaya çalıştıklarını kaydeden Sayın, sözlerine şunları ekliyor:

“Ülkemiz insanının bir birey olarak sivil örgütçülük konusunda tecrübeleri az…Dolayısıyla derneklerde seçim sonrası ilk iki yıl bunu öğrenmekle geçiyor bu yüzden proje oluşturmaya zaman kalmıyor.

Sayın, son yılların gündemdeki konusu “Toplumsal Cinsiyet Halleri ve Rolleri” tartışma konusu kapsamında, AGİDER gibi -kadınların sosyal statüdeki yerini önemseyen bir derneğin Başkanı olarak-  fikirlerini şu sözlerle anlattı:

“Bu konuda biliyorsunuz bilimsel açıklamalar Türkiye’de ve Dünyada hiç iç açıcı değil. Dünya Ekonomik Forumu’nun 2016 Küresel Cinsiyet Uçurumu Raporu’na göre, cinsiyet eşitliğinde en iyi puanı alan ülke yine İzlanda…Türkiye ise 144 ülkenin değerlendirildiği raporda 130’uncu sırada yer aldı.Ayrıca geçen yıl açıklanan raporu değerlendiren Dünya Ekonomik Forumu uzmanları, kadın ve erkekler arasındaki ekonomik uçurumun 2133 yılına kadar kapanabileceğini açıklamıştı.Ancak uzmanlar, bu yıl açıklanan rapordaki ilerleme hızına göre bu makasın kapanmasının 2186 yılına kadar sürebileceğinden söz ediliyor.Yani Bu eşitsizlik dünyada ancak 180 yılda kapanacak gibi görünüyor. Bu çok can acıtıcı ama biz umutla gelecek nesiller için bu eşitsizliği giderecek projeler yapmaya bu farkındalığı arttırmaya kesin kararlıyız.Yaptığımız BAKA ve Kalkınma Bankası destekli projemizde girişimciliği artırmayı hedeflerken aynı zamanda bu eşitsizliğin giderilmesini de hedefledik. Çıkan sonuçlar da bu durumu gösteriyor. Biz bu sonuçları bilimsel bir çalışma sonucu olarak sunarak, farkındalık yarattık.Ayrıca bu sonuçları, merkezi ve yerel yönetimlere ,sivil topluma sunarak çözüm önerileri içerikli projeler sunduk ve takip ediyoruz.”

Haber:Serdar Kiriş

09.01.2017

CEVAP VER