Yerel Basının Haklı Mücadelesi

0
481

 

Akdeniz Gerçek Gazetesi, yerel basının güçlü olmadığı Antalya’da kendini muhalif olarak tanımlayan gazetelerden biri.

Akdeniz Gerçek Gazetesi, Antalya’nın yerel gazetelerinden biridir ve 19 Mayıs 2004 yılında ülkemizde rejim tehditlerinin başladığı Cumhuriyet’in tartışmaya açıldığı bir noktada nasıl ki geçmişte Mustafa Kemal Atatürk’le  birlikte Anadolu basını sayesinde o kurtuluş mücadelesinin ateşi yayıldıysa tüm Türkiye’ye Samsun’dan başlayarak; Antalya’da küçük bir ateş yakıp o heyecana bir ışık saçmak amacıyla Ahmet Başkaya tarafından kurulmuştur. Gazetenin yazı işleri müdürlüğünü aynı zamanda CHP Muratpaşa Belediye Meclis üyeliği de yapan Ahmet Başkaya’nın eşi Songül Başkaya yürütüyor.

“Kent yerel basına destek olmuyor”

Yazı İşleri Müdürü Songül Başkaya

Antalya, yerel medya konusunda Türkiye genelinde güçsüz bir konumda. Antalya’da ki yerel medya tekelleşen medya, siyaset ve bunun gibi baskılar nedeniyle büyük güçlükler,yaşarken Akdeniz Gerçek Gazetesi de bu durumdan nasibini alıyor. Durum böyleyken Songül Başkaya, “Bugün Türkiye’nin pek çok kentinde, Eskişehir, İzmir, Ankara veya Ordu, Trabzon gibi illerde güçlü yerel basın varken orada kentli gazetelerine sahip çıkarken, Antalya’nın gerek kozmopolit yapısı gerekse ana sektörün tarım ve turizm olması sebebiyle yerel basına çok fazla destek olmuyor. Maalesef Antalya’da çok sayıda yerel gazetenin çıkıyor olması bu da desteğin parçalanması anlamına geliyor ki o da yaşadığımız sıkıntıların önemli nedenlerinden bir tanesi” diyor. Gazete yayın hayatına belli bir takım ilkeler doğrultusunda başlamış.Songül Hanım gazetenin ilkeri konusunda ise“Bizim gazetemiz belli ilkeler doğrultusunda yayın hayatına başladı.

-Cumhuriyet’in ve onun temel ilkelerine sahip çıkılması,

-Sosyal demokrat hukuk devletinin korunabilmesi ve bu uğurda yapılan mücadelelere destek olabilmek,

-Basın özgürlüğü için mücadele edebilmek,

-Yerel basında iyi gazeteciler, eğitimli gazeteciler yetiştirebilmek

Genelde de iletişim mezunlarını istihdam ederek, pek çoğu da kadın olan, yani pozitif ayrımcılıkta yapıyoruz burada, onları gazetecilik hayatına daha tecrübeli daha kendinden emin yetiştirmeye çalışıyoruz” sözlerini sıralıyor.Gazetelerinde daha çok kent haberlerine yer veriyorlar ve kendilerini başkalarının haklarına tecavüz etmeyen, kamu yararına çalışan gazeteciler olarak tanımlıyorlar.

“Gazetemizin resmi kurucusu Ahmet Başkaya, ben Yazı İşleri Müdürüyüm Songül Başkaya, Genel Yayın Yönetmenimiz İbrahim Akkaya, sayfa sekreterimiz Buse Yeşil, bunun dışında muhabirlerimiz Deniz Topkaya, Tuğçe Saraç, Adnan Yıldırım, Ali Buldu, Vahide Yanık, Fatma Başkaya gibi aslında bir yerel gazeteye göre çokta dar olmayan bir kadromuz var”Her yıl stajyer aldıklarını söylüyor Songül Hanım, fakat en fazla stajyer alabildiklerini de sözlerine ekliyor. “Biz genelde 3. sayfa haberlerini haber ajanslarından alırız. Gazetenin 1. sayfasındaysa genelde özel haberler yer alır. O haberlerin pek çoğu bizim istihbaratını aldığımız ya da bizzat şahit olduğumuz konular” gazete sayfalarında ki haber ve yazıları da böyle özetliyor.

Akdeniz Gerçek Gazetesi Kurucusu İbrahim Başkaya

“Gazetecinin görevi yanlışları ortaya çıkarmaktır”

Basın Özgürlüğü için mücadele verdiklerini, basın ahlak ilkelerini ve mevzuatları temel aldıklarını söylüyor, “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nden, anayasadan gelen haklarımızı korumak anlamında mücadelemizi verirken yayınlarımızı hiç kimseye bağlı olmadan tamamen kamu yararı doğrultusunda, kamuyla paylaşıyoruz. Temel prensibimiz ‘Halkın ve haklının yanında olmak’. Biz her koşulda dik durmaya çalışıyoruz çünkü halkımızdan ve okurlarımızdan başka yaslandığımız hiçbir güç yok. Zaman zaman kendi ideolojimize bile muhalefet etmekten çekinmeyen bir yapımız var. Esasında da zaten gazetecinin temel görevi alkışlamak değil yanlışları göz önüne çıkarmaktır” diye sözlerini bitiyor. Akdeniz gerçek gazetesi YAY-SAT ve abonelikler aracılığıyla dağıtımını sağlıyor. Ancak mali nedenlerden dolayı Antalya’nın her ilçesine dağıtım yapabilme olanakları olmuyor.

Akdeniz Gerçek Gazetesi Ofis

Haber/Fotoğraf

Umut Can Halavart

20142003014

CEVAP VER