Antalya Müzesi’ne Bakış

0
676
Kürşad Fehmi ÖDEĞACOGLU ait tablolar Foto: Halit Ömer KONAK
Antalya Müze Binası Foto: Halit Ömer KONAK

   

Antalya’ ya ayak basan herkesin öncelikle keşfetmesi gereken, 2015 yılında dünyaca ünlü seyahat uygulaması ‘’Tripadvisor Mükemmellik Ödülü’’ ne laik görülen Antalya müzesi 2016 yılı içerisinde toplamda  3.235.539  kişi tarafından ziyaret edildi.

 

Antalya Müzesini Tarihsel Süreç

Birinci Dünya Savaşı’nın sonunda, Antalya’nın İtalyan işgali altında bulunduğu sıralarda bazı İtalyan arkeologları medeniyet adına yapıldığını öne sürerek, merkez ve yakın çevredeki ören yerlerinde ele geçirdikleri çeşitli arkeolojik değerleri İtalyan Konsolosluğu’na taşımaya başlamışlardı. Bu girişimleri durdurmak amacıyla, 1919 yılında Sultani öğretmeni olan Süleyman Fikri Bey Antalya mutasarrıflığına başvurarak, kendisini fahri asar-ı atika memuru tayin ettirmiş ve öncelikle merkezdeki eski eserleri toplayarak Antalya Müzesi’ni kurma yoluna gitmiştir.

1922 yılında Alaeddin Camii’nde, 1937 tarihinden itibaren Yivli Cami’de faaliyet gösteren müze, 1972’de bugünkü yeni binasına taşınmıştır. 1982 yılında geniş çapta bir tadilat ve onarım ihtiyacı nedeniyle ziyarete kapatılmış, Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nce yapılan onarım ve teşhir tanzim çalışmaları sonucu 1985 Nisan ayında çağdaş müzecilik anlayışına göre düzenlenen yeni şekliyle tekrar hizmete girmiştir.

Antalya Müzesi Yerleşim Planı ve Eserler

Antalya Müzesi 30.000 metre kareyi kaplayan bir alanda 14 sergi salonu ile heykel ve değişik eserlerin sergilendiği açık hava galerileri ve bahçeden oluşuyor. İnsanlık tarihine kesintisiz tanıklık etmiş Anadolu topraklarının en zengin geçmişe sahip köşelerinden biri olan Antalya Bölgesinin sınırları içerisinde yer alan üç antik kültür bölgesi Lykia, Pamphylia ve Pisidia’nın önemli bir bölümü Antalya Müzesini oluşturuyor. Müzede Patara, Phaselis, Myra, Xanthos, Perge, Limyra, Aspendos, Arykanda, Termessos, Olympos, Simena gibi ören yerlerinden çıkan buluntular sergileniyor.

Antalya Müzesi’nde Tabiat Tarihi ve Prehistorya, Tanrılar, Lahitler, Seramik Eserler, Mozaik, Ölü Kültü, Bölge Kazıları, Mermer Portreler, Sikke Küçük Eserler ve İkonalar, İmparator, Perge Tiyatrosu, Etnoğrafya gibi isimlerle anılan salonları beş bin eser sergileniyor. Müze salonlarında kullanılan renk bütünlüğü, ışıklandırma, panoramik vitrinler, modern ve anlaşılır sunum, uygun ve elverişli sergileme başarısı, salonların ferahlığı ve ziyaretçileri yormayan gezi alanlarıyla, 1988 yılında “Avrupa Konseyi Yılın Müzesi” ödülüne layık görülmüş müze büyük beğeni kazanıyor. Arkeolojik zenginlikleriyle eşsiz bir açık hava müzesi ve uluslararası bir kazı merkezi durumundaki Antalya’da her yıl pek çok ülkeden bilim adamları bilimsel kazılar yapmaya devam ediyor.

Bölgede pek çok kurtarma kazısı ve ören yeri çevre düzenleme çalışmaları Antalya Müzesi’nce yürütülüyor. Antalya Müzesi Arkeoloji ve Tarih Müzesi olup aynı zamanda Bölge Müzesi olarak da niteleniyor. Koleksiyondaki eserlerin büyük bölümü bölgede yapılan kazılardan elde edilmiş olup, etnoğrafik eserler de yine bölgeden müze uzmanları tarafından derlenerek sergileniyor. Salonlarda, Antalya topraklarının ilk insanla başlayan ve günümüze kadar kesintisiz olarak süren binlerce yıllık geçmişini yansıtan, kronolojik ve yer yer konularına göre sergilenen eserler görülüyor. Özellikle Perge’de bulunan Roma Dönemi heykeltıraşlık eserleriyle ve son yıllarda müze kurtarma kazılarından ortaya çıkan ilginç ve ünik buluntularıyla Antalya Müzesi dünyanın en önemli müzeleri arasında sayılıyor.

Antalya Müzesi Sergi Günleri

Her yıl yirmiden fazla sergiye ev sahipliği yapan Antalya müzesi bu yıl resim sergileri başta olmak üzere heykel takı tasarımı vb. yirmi altı sergiye ev sahipliği yaptı.

Antalya Müzesi Sergi Salonu Foto:Ramazan ÇETİNER

Bu yılın son sergisi ise Kürşad Fehmi ÖDEĞACOGLU a ait resim sergisini inceleme ve fotoğraflama fırsatımız oldu. Halkın büyük ilgisini çeken sergi 31 aralıkta son bulunacak. Günümüzü ve geçmişi ele alan resimlerin bulunduğu sergi son gününe kadar ziyaretçileri çekeceğe benziyor. ÖDEĞACOGLU: ‘’ Burada sergi açtığım için ve Antalya insanıyla buluma fırsatı bulduğum için çok mutluyum çok güzel yorumlar alıyorum. Sergiye gösterilen ilgi aslında Antalya halkının sanata ne kadar önem verdiğini gösteriyor.’’ açıklamasında bulundu.

Kürşad Fehmi ÖDEĞACOGLU ait tablolar Foto: Halit Ömer KONAK
Kürşad Fehmi ÖDEĞACOGLU ait tablo Foto: Halit Ömer KONAK
Kürşad Fehmi ÖDEĞACOGLU ait tablo Foto: Halit Ömer KONAK

 

Haber : Halit Ömer KONAK

 

CEVAP VER