AKSUDA YÜKSELEN SPOR KİCKBOKS

0
544

AKSUDA YÜKSELEN SPOR KİCKBOKS

Kick boks alanında bir çok şampiyonluğu ve madalyası bulunan, şimdilerde Kick boks milli takım antrenörlüğü yapıp  Wushu Antalya temsilcisi olmasının yanı sıra, Aksu Belediyesi’nin spor hizmetlerinde görevli Özgür AKDAĞ ile biraraya geldik.

‘’O zamanlar ismi Kickboks değil, fullkontaktı’’

Kickboks’un çocukluk hayali olduğunu söyleyen Akdağ,’’ Esasen ben ring sporlarına tekvando ile başladım. O zamanlar kick box yeni yeni yaygınlaşıyordu ve full kontak diye geçiyordu. Türkiye henüz bu sporu tanımıyordu , federasyonu da yoktu. Ben ise hem boks yapmayı hem de tekvandoyu seviyordum. Antrenmanlarını izledikten sonra  o zamanlar ki adıyla full kontak çok hoşuma gitti ve kickboksa bu şekilde başladım’’ dedi.

‘’ Bu çocukların hayatlarına dokunuyorum’’

Antrenör olmanın da aktif boksculuk kadar güzel olduğunu aktaran Akdağ, ’‘Antrenörlük çok güzel duygulara gebe. Mesala şuan bir çok şampiyon öğrencimiz var, bu çocukların hayatlarına dokunuyorum, onları milli yapıyorum.  Milli yapmamla beraber üniversitelere sınavsız girme hakkından yararlanıyorlar.  Üniversite de okurlarken ki bizde öğrencilik çektik paraya çok ihtiyaçları varken milli olmaları sayesinde maaş alıyorlar.  Bunları bilince , öğrencilerimin rahatlığını görünce çok hoşuna gidiyor insanın ve  azmini artırıyor.’’

‘’Kickboks daha fazla gelişicek ‘’

Ülkemizde kick boks iyi durumda olduğunu  ve git gide geliştiğine dikkat çeken Akda sözlerine şu şekilde devam etti :

Çok fazla lisanslı sporcu var. Önceden bir iki dünya şampiyonu çıkardığımız zaman çok fazla seviniyorduk. Fakat şuan dünya şampiyonalarından ortalama 4-5 altın madalya alabiliyoruz ki bronz ve gümüş madalyaları saymıyorum onlar daha fazla. Ve kick boks daha daha fazla ileri gidebilecek durumda gidiyor.

‘’KİCKBOKS YAŞAM TARZIM’’

Akdağ kickboksun meslekten öte olduğunu belirtti ve ‘’ Asıl mesleğim mali müşavirlik olmasına rağmen, kick boksu 12 yaşımdan beri yaptığım için öne bastı ve şuanda tek mesleğim ring sporları ve sadece meslek değil hayatımın büyük bütünlüğü de…’’ dedi.

‘’ HER İKİSİDE’’

Hem boksun hem kickboksun kendisi için aynı şeyleri ifade ettiğini aktaran Akdağ, ‘’Benim için ikisi de . Çünkü kick boks’un içinde boksta var.  Kadınlar boks milli takım antrenörü olarak boksta da yer aldım. Kick boksta ‘da milli takımda görev alıyorum. İkisi de çok hoşuma gidiyor. Ama illa bir tane tercih lazımsa, kendimi sadece kollarımla kısıtlamak istemem.’’

‘’ RİNG SPORU YAPAN İNSANLAR DÖVÜŞMEK ZORUNDA DEĞİL’’

İnsanların ring sporu öğrenirse kendisini dövüşmek zorunda hissedeceğini düşündüğü için çekindiğini düşünen Akdağ, ring sporlarının çok iyi birer kardiyo olduğunu ve öğrenenlerin dövüşmek zorunda olmadığını anlatmaya çalıştıklarını söyledi .‘’Kick boks antrenmanı çok iyi bir kardiyodur, vücudun her kasını çalıştırdığı için ‘’ spor yapacağım ’’ diyen insan için çok iyi bir tercihtir.  Bu sporu yapan dövüşmek zorunda değil. İki tip sporcu vardır benim gözümde; Birincisi ben bunu spor olarak yapıyorum diyen, ikincisi ise yerinde duramayan ben dövüşeceğim, öğrendiğimi madalyaya çevireceğim  diyen müsabıklar vardır. Müsabık olanlar zaten bellidir, genellikle yerinde duramayan hiperaktif insanlar. Fakat söylediğim gibi kick boks antrenmanları çok iyi birer kardiyo ve spordur öğrenen insanlar dövüşmek zorunda değil.

 

HABER: BATUHAN ZOR

 

 

CEVAP VER