ANTÇEV gençlere ilaç gibi gelecek

0
598
FOTOĞRAF : SEMA KARAKURT (Antalya Çağdaş Eğitim ve Kültür Vakfı müdür Niber Avcu)

ANTÇEV ÖĞRENCİLERE İLAÇ GİBİ GELECEK

Çocukların, gençlerin ve yetişkinlerin eğitimi bizim işimiz olacak sloganıyla yola çıkan ANTÇEV’ın vakıf başkanı Niber Avcu vakıf hakkında konuştu.

Bilimsel düşünen, düşündüğünü ifade edebilen, sorgulayan, üreten, araştıran, sorumluluk sahibi gençlerin eğitimine katkıda bulunmak amacıyla Antalya Çağdaş Eğitim ve Kültür Vakfı (ANTÇEV), kuruldu.  Antalya Çağdaş Eğitim ve Kültür Vakfı vakıf müdürü Niber Avcu vakfın vizyonu ve misyonu hakkında konuşurken, vakıfla ilgili sorulara yanıtlar verdi.  Vakıf adına konuşma yapan Avcu , Antalya Çağdaş Eğitim ve Kültür Vakfı’nın proje ve etkinliklerinden bahsetti ve değerlendirmelerde bulundu.

“ Sadece parasal olarak değil, kişisel gelişime de katkı sağlamak istiyoruz.”

20 yıldır Antalya Çağdaş Eğitim ve Kültür vakfıyla çalıştığını belirten vakfın müdürü Niber Avcu, Antçev’in yerelde faaliyet yapan bir sivil toplum kuruluşu olduğunu, yüksek öğrenim bursu vermekte olduğunu söyledi. Vakfın amacının, üniversite öğrencilerine burs imkanı sağlamak ve ilk okul öğrencilerine eğitim desteği sağlamak olduğunu belirtti. Özellikle taşradan gelip, şehre adaptasyon da zorlanan öğrencilere yardım etmek amacıyla, üniversite öğrencilerine katkı sağlamayı istediklerini vurguladı.

Sizce vakfın Üniversiteli öğrenciler için önemi nedir ?

Vakıf sadece Akdeniz Üniversitesi öğrencilerine burs vermekte. Eğitim, faaliyet ve gönüllü eğitmenlik yapabiliyorlar. Tegev ile ortak faaliyetlerimiz var. Amaç bu faaliyetler ile öğrencilere fayda sağlamak.

Hem üniversiteli gençlere hem de bizlere vizyon oluşturmak.  Gençlerin bu vakfa sahip çıkmasını, rol almasını istiyoruz. Miras olarak bırakabileceğimiz bir kurum ANTÇEV.  Gençlerin aktif rol almalarını istiyoruz.

“Küçük bir destek, bir gelecek.”

Antçev’in Antalya için önemine değinen Niber Avcu, Antalya Çağdaş Eğitim ve Kültür vakfı olarak bir gençlik kompleksi yapmayı düşündüklerini belirtti. Avcu, ” Bu kompleks de gençlere fayda sağlayacak projeler, konaklama,  etkinlikler gibi şeyler olacak bir kısmı ücretli bir kısmı ücretli olacak. Vakıf onlar için ilaç gibi gelecek nokta da . Öğrenciler açısında çok önemli bir proje.” Dedi.

Aynı sırada vakfın öğrencileri farklı pencereleri açtığına değinen Niber Avcu. “ Sadece parasal olarak değil, kişisel gelişime de katkı sağlamak istiyoruz. Bu sebeple birçok AB projesiyle ilişki içindeyiz. “dedi. Vakıf, Avrupa Birliği fonlarından yararlanarak öğrenci, veli ve yetişkinler için yaptığı projelerle birçok kişinin yaşamına dokunmuştur. Aynı sırada AB fonlarını Ulusal Ajans vasıtası ile Türkiye’de ilk kullanan vakıf özelliğini taşımaktadır.

“Gönüllü olmak için ya para ya da zaman vakıf edeceğiz.”

Bağış ve gönüllülük hakkında konuşma yapan Niber Avcu, gönüllülük, için bir şart yok herkes gönüllü olabilir. Herkes bir yardım yapabilir, katkıda bulunabilir. Dedi. Vakıfın 9 yönetim kurulu üyesi  olduğunu ve 135 üyesiyle  faaliyet gösterdiğini belirten Avcu, vakfın gelirlerinin kurum ya da kişiler tarafında yapılan katkılarla ve düğün, açılış gibi yerlere çelenk hizmeti vererek  sağlandığını söyledi. Aynı sırada Türk eğitim vakfı ile kültürel faaliyet yapıldığına da değinen Niber Avcu, sergi, söyleşi, konferansların hepsinin halka açık olduğunu vurguladı.

En yakın zamanda gerçekleşecek olan etkinliğin, 9 Ocak Pazartesi günü Karma resim sergi olduğunu söyleyen Avcu,  Sergiden elde edilen para ise burs havuzuna aktarılacak. Diyerek Antalyalı sanatseverleri sergiye davet etti.

06.01.2017

Birsen Dülger

CEVAP VER