Antik sikke bilimine dair her şey bu kongrede

0
521
AKMED Genel Direktörü Prof. Dr. Oğuz Tekin’in açılış konuşmasından bir kare. Foto: İsa ÖZALP

AKMED tarafından düzenlenen 2. Uluslararası Akdeniz Dünyasında Para Tarihi ve Nümismatik Kongresi 5 – 8 Ocak 2016 tarihleri arasında yapıldı.

Koç Üniversitesi çatısı altında hizmet veren Antalya Kaleiçi´ndeki Suna-İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Merkezinde (AKMED), ikinci uluslararası para tarihi ve nümismatik kongresi kapsamında antik dünyadan günümüze para kavramına dair her şeyin konuşuldu. Kongrenin açılışına aralarında Vali yardımcısı Hüseyin ece ile inan kıraçın bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

Yurt dışına kaçırılmasının önüne geçilemiyor

Koç Üniversitesi öğretim üyesi ve AKMED Direktörü prof. Dr. Oğuz Tekin yaptığı konuşmasında Akdeniz coğrafyasıyla sınırlı tutulan kongrede akdenizde bulunan tüm ülkelerin sikke tarihinin ele alınacağını söyledi. Ayrıca konuşmasında sikkelerin çok küçük objeler olmasından dolayı taşınmasının kolay olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Tekin birçok sikkenin bu özelliğinden dolayı yurt dışına kaçırıldığını ve buna maalesef engel olunamadığını belirtti. Bunu engellemek için bir takım çalışmanın yapılması gerektiğine değindi.

AKMED Genel Direktörü Prof. Dr. Oğuz Tekin’in açılış konuşmasından bir kare. Foto: İsa ÖZALP

Paranın tarihine ışık tutuyoruz

Kongre kapsamında röportaj yaptığımız AKMED çalışanı ve kongre koordinasyon kurulu üyesi Remziye Boyraz Seyhan kongre amacını Akdeniz dünyasına ilişkin para tarihi ve numismatik konularında çalışan değerli bilim insanlarının bir araya getirilerek özgün araştırma sonuçlarının paylaşılması, İlk parayı bulan ve basan Lidyalılardan günümüze, Akdeniz’de  şekillenen kültürel ve ekonomik çeşitliliğe dikkat çekilmesi ve bu alana bilimsel bir katkı sağlaması olarak belirtti. Bir anlamda paranın tarihine ışık tuttuklarını belirten arkeolog Seyhan kongrede sunulan bildirilerin konularının paranın ilk ortaya çıkışı ve en erken sikkelerden başlayarak, Bizans Dönemi’nin sonuna kadar Akdeniz’e damgasını vurmuş kültürlerin para ve ekonomi tarihini aydınlattığını belirtti. İlkini 2013’te yaptıklarını ve çok faydalı olduğunu Antalya’da böylesine uluslar arası bir etkinliğin icra edilmesinin çok önemli olduğunu vurguladı. Ayrıca kongrenin önümüzdeki yıllarda da devamını sağlamayı planladıklarını söyledi.

Kongre kapsamında; Akdeniz’de Geç Antik ve Orta Çağ Ekonomisi paneli. Foto: İsa ÖZALP

Antalya’da bir kültür sanat ekolü

Yine kongrenin koordinasyon ekibinden  AKMED çalışanı Tuba Ertekin, AKMED’in yerleşkesinin Suna ve İnan KIRAÇ tarafından 1993 yılında satın alındıktan sonra ve 1993-1995 yılları arasında var olan eski binanın orjinaline sadık kalarak onarıldığını ve 18 Mayıs 1996 tarihinde Vehbi Koç Vakfı bünyesinde kapılarını bilim, kültür ve sanat dünyasına açtığını belirtti. Bugün Koç üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren kurumumuz öncelikle Antalya ve çevresini tarihi, arkeolojik, etnografik ve kültürel değerlerinin araştırılması, belgelenmesi, korunması, onarılması ve tüm Akdeniz kıyılarındaki ilişkilerinin yorumlanmasına yönelik bilimsel çalışmalara ve araştırmalara destek vermeye devam ediyor dedi. Bu kongrenin de bu kapsamda önemine değinen Arkeolog Ertekin sunumların Akdeniz tarihini aydınlatmada büyük önem taşıdığını belirtti. Çalışmalarını büyük bir ciddiyet ve heyecanla devam ettirdiklerini vurgulayan Ertekin, Antalyalı arkeoloji ve sanat severleri ileriki tarihlerde gerçekleştirecekleri etkinliklere davet etti.

Kongrede sunum yapan yerli ve yabancı bilim insanları hatıra fotoğrafı. Foto: İsa ÖZALP

İsa ÖZALP

20142053038  

CEVAP VER