En Yakıcı Sorunlardan Biri Zorunlu Hizmet

0
520

Zorunlu hizmete gönderilmek hekim olma isteğinden uzaklaştırıcı bir faktör olarak sayılabilir.
2014 – 2016 yılları arasında Antalya Tabip Odası Başkanlığı ve 2010 – 2012 yılları arasında Türk Dermatoloji Derneği Başkanlığı yapan Prof. Dr. Ertan Yılmaz doktorluğun zorluklarını benimle paylaştı. Özellikle tıp eğitiminin çok zor olduğunu söyledi. Eğitim bittikten sonra ise bu zorlukların devam ettiğinden bahsetti.
‘’ Temel görevimiz hekimlerin çalışma koşullarını düzenlemek ‘’
Prof. Dr. Ertan Yılmaz, Tabipler Odası olarak 2016’ nın Nisan ayında genel kurul yaptıklarını söyledi. Yapılanlar bu sefer farklılık gösterse de genel olarak hekim hakları üzerine çalışmalar yaptıklarından bahsetti.
Prof. Dr. Ertan Yılmaz, 2017 yılı içinse özel bir plan yapıldığını düşünmüyor. Bir meslek odası olarak bizim temel görevlerinin hekimlerin çalışma koşullarını, kurallarını düzenlemek ve kontrol etmekle ilgili olduğunu belirten Yılmaz, bu konuda gelecek kısıtlamalarla ilgili olarak da hekimleri korumak adına çalışmalar yapmanın da önemli olduğunu sözlerine ekledi.
‘’ Neredeyse her gün sağlık çalışanları şiddete uğruyor ‘’

Prof. Dr. Ertan Yılmaz, neredeyse her gün sağlık çalışanlarının şiddete uğradığını belirtti. Bu konuda özenle konuştu: ‘’Biraz önce yine bir paylaşım oldu. Hemen hemen her gün sağlık çalışanlarına şiddet haberlerini duyuyoruz. Özellikle basına yansımayan belki de yüzlerce sözel şiddet var. Fiziksel şiddetin de çok önemli bir kısmı yansımıyor ama her gün haberlere çıkacak derecede kötü şiddet olayları yaşanıyor. ‘’ dedi.
Çözüm olarak ise : ‘’Tabip Odası olarak bizim şiddeti önleme konusunda yapabileceklerimiz pek yok. Daha çok bunu yöneticilerle birlikte ortak çalışma ile çözülebileceğini düşünüyorum. ‘’ dedi.
Mesleğin zor yanları hakkında ise Prof. Dr. Ertan yılmaz : ‘’Özellikle eğitim döneminden itibaren çok zor. Tıp Fakültesi 6 yıllık. Hocalar olarak öğrencilerin neredeyse canlarını çıkartıyoruz. Eğitimi gerçekten çok yorucu ve özveri istiyor. Devamında uzmanlık eğitimi ayrı bir özveri gerektiriyor. Daha da acısı özel okulda okusa bile; özel Tıp Fakültesi’nden mezun olsa bile bu insanların hepsinin borçluymuşçasına zorunlu hizmet konulması çok üzücü. Hem mezun olurken hekim olarak hem de uzman olduktan sonra uzman olarak ailelerinden kopararak, eşlerinden ayırarak, çocuklarından ayırarak zorunlu hizmete gönderilmesi hekim olma isteğinden uzaklaştırıcı bir faktör olarak da sayılabilir. En yakıcı sorunlardan bir tanesi de budur. Gerçi bu soruya cevabım biraz politik olmuş olabilir. ‘’ dedi.

Giderek daha çok hastalanıyoruz
Son zamanlarda hasta sayısında giderek artan bir grafik olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ertan Yılmaz : ‘’ Daha çok hastalanıyoruz. Daha çok hasta geliyor. Modern hasta yaratma üzerine kurulu diye düşünüyorum. Aslında daha çok hasta olmadık ama daha çok ilaç tüketmeye başladık. ‘’ dedi.
Yılmaz’ a 2017’den beklentilerini sorduğumda ise çok olumlu bir beklenti içinde olmadığını söyledi.Bunun nedeni ise şöyle açıkladı : ’’Dünya ortalamasının çok üstünde acile başvurma söz konusu Dünyada en fazla emar tetkiti yapılan ülke durumundayız. Hasta taleplerle gelmeye başladı. Örneğin ben şu tetkiti yaptırmak istiyorum diye hekimden talepte bulunanlar gelmeye başladı. Bunu çözebilmek zor. ‘’

Antalya Tabipler Odası’ nın yakın zamandaki etkinlikleri
Antalya Tabip Odası – Karaf Sinema Kulübü işbirliği ile 23 Aralık 2016 Cuma günü saat 19.30 da Karaf Sinema Kulübü’nde ‘’ Sen aydınlatırsın geceyi ‘’ filminin gösterimi yapılmıştır.

CEVAP VER