Antalya Engelli Vakfı fark yaratıyor

0
1027

2014 yılında Antalya’da şubesi açılmış olan Engelli Eğitim Kültür Sağlık Spor Vakfı engelli bireylerin istihdam süreçlerine, mesleki eğitimlerine,  kültürel faaliyetlerine katkı sağlayan bir sivil toplum örgütü. Peki nedir bu vakfın faaliyetleri? Hemen bir açıklık getirelim.  Vakıf, on altı yaşın üzerindeki engelli gruplara mesleki eğitimler düzenliyor, onların iş sürecine katkı sağlayacak eğitimler veriyor. Aynı zamanda çalışabilir durumda olmayan engelli arkadaşlarımıza, onların toplumsal hayata katılımına yönelik faaliyetlerde bulunuyor. Mesela çatal bıçak kullanma, düğme dikme, kahve yapma, ocağı açma kapama gibi günlük yaşamı devam ettirmek için ihtiyaç duyulan eğitimleri veriyor. 2016 yılında yaklaşık 130 tane meslek eğitim kursu düzenlenmiş ve bunun sonucunda da 30 tane engelli bireyin iş sahibi olması sağlanmış. Ve yine bu dönemde yaklaşık 300 e yakın öğrenci sertifikasyonu sağlanmış. Yeni bir faaliyetleri de engelli bireylerin kültürel aktivitelerle toplumsal hayata kazandırılması. Bununla ilgili Erasmus Gençlik Projesi’ni engelli bireylere yönelik uyguluyorlar. Engelli birey ile ailesinden bir kişi ,ya da ona refakatçılık yapabilecek herhangi bir kişi ile Avrupa’nın çeşitli ülkelerine 15 günlük seyahatlerle yurt dışı tecrübesi kazandırılıyor. Bunun sonucunda engelli bireylerimiz hem kültürel paylaşımda bulunuyorlar hem de kendilerine olan güvenleri gelişiyor, özgüven kazanıyorlar. Birey olarak ön plana çıkacak, kendini topluma kabul ettirecek eylemlerde bulunuyorlar. Vakfın amacı engelli bireylerin de bir şeyler yapabildiğini topluma anlatılması.

Antalya’nın Kepez ilçesinin Varsak bölgesinde bulunan Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde engelli bireyler çeşitli faaliyetler yürütüyor. Vakıf Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim ile birlikte çalışıyor ve engelli bireylere ders veren öğretmenler buradan temin ediliyor. Kültür Merkezi belediyeye ait bir mekan ve giderlerini de Kepez Belediyesi karşılıyor. Yapılan herhangi bir etkinlik için ulaşım ya da ihtiyaç olan durumlarda yine Kepez Belediyesi destek veriyor.

 

5 litrelik pet şişelerden davullara, trompetlere uzanan serüven…

 

Vakfın kurucu başkanı olan Gülcan Ay aynı zamanda Antalya Down Sendromlular Derneğinin de kurucu başkanı ve 4 yıldır başkanlık yapmakta. Geçen seneden beri vakfın ve Kepez Belediyesi’nin  öncülüğünde bir mehteran takımı kurulmuş bulunmakta. Türkiye genelinde yaklaşık 4 tane engelli mehteran takımı var. Ama Antalya’dakinin diğerlerinden bir farkı var. Bu da diğer illerdeki mehteran takımlarının üyelerinin arasında engelli olmayan bireylerin olmasının aksine, tamamının engellilerden oluşması. Böyle bir takım kurarak Türkiye’de bir ilk gerçekleştirilmiş. Takım bir yıllık aldıkları eğitimden sonra 4 tane marş çalabilecek duruma gelmiş bulunmakta. Önceleri haftada beş gün yaklaşık iki buçuk saat prova alırken şimdi haftada bir güne indirgenmiş. Mehteran takımı üyelerinin en küçüğü 13 en büyüğü ise 42 yaşında. Sınıfın ortalama yaşı 19 a tekabül ediyor.  Vakıf başkanı Gülcan Ay öğrencilerin ilk başlarda ritim öğrenmek için beş litrelik su şişelerini ve bayrak çubuklarını kullandıklarını belirtiyor. Ay “ Siz on dokuz yaşındaki bir çocuğa, yaptırabilir misiniz bu davranışı? Yaptıramazsınız. Çocuklarımız zoru başarıyor. Ve çocuklarımız inanılmaz derecede kurallara uyuyor, özveri ile çalışıyor. Dolayısıyla öğrenme sürecine baktığımızda sağlıklı bir bireyin öğrenme süreci ile %30luk bir fark var diyebiliriz”  diye aktarıyor. Gülcan Ay  mehteran takımı dışında şubat ayından itibaren spor kulübü kuracaklarının da müjdesini verdi. En az üç branştan oluşacak olan kulübün hedefinin dünya şampiyonluğu olduğunu söyledi.

Burada ailelerin ve çocukların sürekli iç içe olduğunu belirten Ay “ burada olan annelerin hepsi benim çocuğum senin çocuğun ayrımı yapmadan herhangi birinin bir sıkıntısı olduğunda  annesini bile çağırmadan, senin çocuğuna bir şey oldu demeden hemen o çocukla ilgilenir. Bu böyle olursa engelli bireylerimizi topluma kazandırabiliriz. Benim engelli bir yakınım yok ama objektif bakıyorum hepsine. Eğer burada yirmi bir tane çocuk varsa yirmi biri de benim gözümde aynı. Hiçbirinin bir diğerinden farkı yok.

Vakfın hedeflerinden bahseden  Gülcan Ay şunları belirtiyor: “ Ben istiyorum ki üniversiteye giden genç bireylerin üniversiteye gittikten sonraki amacı düzgün bir iş bulup hayatını devam ettirebilecek, geleceğini inşa edebilecek bir gelir seviyesine ulaşmak, bunun için çalışmak. Bizim özel çocuklarımızın isteği de bu. Onlar da farklı düşünmüyorlar.Dolayısıyla ben de istiyorum ki, özel çocuklarımız yetenekleri doğrultusunda kendi geçimlerini sağlayabilecekleri bir işte çalışmak. Çünkü aileler gelecekle ilgili sürekli ben ölürsem çocuğuma ne olacak endişesi taşıyor. Durum böyle olursa ailelerin de çocukları için duydukları endişe azalır. Ben de istiyorum ki elimden geldiğince çalışabilecek durumda olan çocuklarımızı işe yerleştirmek için istihdam, istihdam, istihdam…”

Vakıf yakın zamanlarda ailelerin çocuklarıyla katılabileceği bir seramik atölyesi kurulmuş bulunmakta. Aynı zamanda gelir getirecek bir kaynak olmuş olacak.

 

“biz önce beynimizdeki engelleri kaldırmalıyız”

Engelsiz bireylerin engelli bireylere “ hiçbir iş yapamaz gözüyle baktığını vurgulayan Gülcan Ay “ sağlıklı bireyler her işi yapabiliyor mu? Yapamıyor .Neden biz engelli bireylerin onların yapabilecekleri işlerle değerlendirmek yerine yapamayacakları işlerle değerlendiriyoruz ? Durum böyle olunca şöyle bir sorun çıkıyor, ‘engelli beyinler.’ Biz önce beynimizdeki engelleri kaldırmalıyız  Ondan sonra o bakış açısı ile olaylara yaklaşmalıyız ve engelli bireyleri yapabildikleri ile değerlendirmeliyiz” diyor.

Vakıf olarak gönüllülük esası ile çalıştıklarını ifade eden Gülcan Ay “engelli engelsiz ayırt etmeden bizim herkese her zaman kapımız açık. Hepimiz bu toplumun insanıyız. Başka bir dünya yok bizim için. Bu dünyada yaşıyorsak birlikte yaşamalıyız. Ayırt etmeden, ötekileştirmeden.” Diye ekledi. Bu kadar fazla aktivite yapmalarının altında yatan etkenin gönüllerin gönül vermesi olduğunu ve isteyen herkesi aralarına beklediklerini söyledi…

Dilan Eray

CEVAP VER