Büyükşehir Belediyesine CBS Desteği

0
588

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde Çevre Sağlığı Birimi tarafından kullanılan Coğrafi Bilgi Sistemi teknolojisini bizlere anlatan Jeoloji Mühendisi Kemal Özgün ile samimi bir o kadar ilginç bir röportaj yaptık.

Kemal Özgün
Jeoloji Mühendisi

Çalışmalarının yoğunluğundan ötürü, Kemal Özgün’e ulaşmak bizim için bayağı bir zor oldu. Hemen kendimizi tanıtıp doğrudan konuya giriş yaptık. Aklımızda CBS hakkında bilgi edinmekten başka bir şey yoktu. Biz sorularımızı sormadan Kemal Özgün, anlamadığınız bir şey olduğunda araya girebileceğimizi ifade etti ve başladı Coğrafi Bilgi Sistemi’ni bizlere anlatmaya…

CBS’nin Antalya’daki uygulama alanları üzerine düşüncelerini şu sözlerle dile getiriyor Özgün:

“Antalya ilinde 19 ilçede toplam 20723 kilometrekare alanda, 909 mahallede verilen vektörel mücadele hizmeti çalışmalarının takibinin ve ilaçlama hizmetinin verimli yürütülmesi için CBS tabanlı vektörle mücadele ve ilaçlama uygulama programı yapılmış ve bu yüzden hizmete alınmıştır. Sunulan bu çalışma ile çevre sağlığı ve halk sağlığı alanında önemli sorunlara ve zararlara neden olan vektörler konusunda etkili olacak Antalya Büyükşehir Belediyesine ait olan ‘CBS (Coğrafi Bilgi Sistemi)Tabanlı Karar Destek Sistemi Vektörel Mücadelesi’ takip ve edilebilir ve ölçülebilir bir seviyeye getirilmiştir.”

Jeoloji Mühendisi Özgün; “Bu amaca ulaşabilmek için, belirlenen alanlarda araştırma-izleme-mücadele şeklindeki yöntem, aynı anda projenin sistem kurulumu-veri toplama-analizi/ yürütme aşamalarının da gerçekleştirilmesi ile destelenerek uygulanmaktadır .” dedi. Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) Tabanlı Karar Destek Sistemi Vektörel Mücadele uygulaması kurularak mücadele başarısının kalıcılığını, takibi ve analizi sağlanmıştır diye de devam etti konuşmasına Özgün…

Özgün,  uygulama alanı olarak vektör hakkında bir açıklama yapma gereği duyduğunu ifade etti: “Vektör demek; sivrisinek, karasinek, hamam böceği, tahtakurusu, kene, bit, pire, fare vb. şeylerdir.”

Sistemin Mobil uygulamasından bahseden Mühendis Özgün; “Alandaki arkadaşlar, [uygulama adımları], Dijital Süreç Yöntemi diye bir sayfa açılıyor. Bu kısımda iletiler, uygulama, iş akışı kısımları mevcuttur. Kısımlardan Uygulama gerçekleştir butonu seçiliyor. Uygulama listesi ekranı geliyor. Ekranda; sivrisinek larva uygulanması, sivrisinek uçkun uygulanması, karasinek larva uygulanması, karasinek uçkun uygulaması, fare uygulaması, kene uygulaması, hamamböceği uygulaması vb. gibi biri seçiliyor. Uygulayıcı resmi çektikten sonra kullandığı ilacı seçer. Ekipman ve kaynağın durumu seçilir. İş akışı gün boyu yapılan işleri kontrol etmek için kullanılır.” dedi Özgün, CBS’de Web kullanımına da değinmek gerektiğini ifade ediyor: “Ben burada sisteme giriş yapıyorum. Alandaki arkadaşları listeler, son konum adresleri, şarj durumları, internet durumları, GPS gibi verileri anlık görmemizi sağlar. Harita üzerinde bütün mobil kullanıcıları gösterir. Gün içerisinde yapılan uygulama sayısını sunar. Özetlersek bu teknolojiyi böyle bir sistemin içine oturttuk.” Bu teknolojinin faydalarını sıralıyor Özgün; ”Antalya ve çevresinde zarara neden olan vektörler üzerinde etkili olacak Entegre Mücadele Metodolojisi oluşturuldu. Verilerin işlenmesi hem çevrimiçi (anlık) hem de offline (kesintili) olarak sağlanabilecektir. Sahada çalışanların personelin çalışma verimliliğinin en üst düzeye taşınması, sistem üzerinde çalışanların teknolojinin izin verdiği bütün imkânlardâhilinde takip edilmesi ve verilerin görsel datalar ile desteklenebiliyor olması sağlanacaktır.Yapılan bütün çalışmalar sistem yöneticilerin kararları doğrultusunda paylaşımlara açılabilecek şeffaf bir şekilde uygulamaların ve çalışmaların takibi halka sunulacaktır.” Özgün bizi uğurlardı, biz de kendisine teşekkür ettik. Bu konuda yardımcı olabileceği bir durum olduğunda, kendisiyle tekrardan irtibat kurabileceğimizi de belirtti.Kısaca yapılan işlemi özetlersek, Çevre sağlığında vektörlerin habitatlarının yer aldığı ekosistem özelliklerini belirlenmesi ve ekosistem analizlerini yapılması sonucunda dağılım üzerinde etkili olan etmenler tespit ediliyor. Aynı zamanda hastalık açısında riskli alanlar belirleniyor. Uygulanacak mücadele yöntemleri ile bu yöntemlerin başarı oranları kullanılacak, ilaç kullanımının kontrolü ve alan düzenlemeleri hakkında gerekli bilgi edinilmesi ve karşılaştırmalar yapılabiliyor. Bu sistemi kısaca anlamaya çalıştık, CBS teknolojisinin bizlere sunduğu olanaklarını bu yazımızla sizlere anlatmak istedik. Teknolojiyi belli kalıplara sığdıramayacağımızı, bu bağlamda geniş bir perspektifte değerlendirmek gerektiğini bizlere gösterdi.

Haber-Röportaj: ADİL KIZILKAYA

CEVAP VER