BAĞIMLILIK ÇIKMAZ SOKAK DEĞİL!

0
336

Sadık FİDAN

Antalya merkeze 25 km uzaklıktaki Duacı Köyü’nde faaliyet gösteren Ayık Yaşamda Buluşalım Derneği (AYBUDER) madde bağımlılarının tedavi olmalarını ve arınmalarını sağlıyor. Bahçelerinde besledikleri çeşitli kümes hayvanları ve bahçeyi işleyip, ekip dikerek günlerinin büyük kısmını geçiren bağımlılar stresten uzaklaşıyorlar ve ilaçsız olarak arınıyorlar.

Madde bağımlılığı günümüzde toplumun en önemli sorunlarından birisi. Tedavisi oldukça zor. Günümüzde kullanım yaşı oldukça düşmüş durumda. Madde temin etmek ve kullanmak ne yazık ki çok kolay. Bağımlılıktan kurtulmak ve arınmak ise çok zor fakat imkansız değil!

Tam da bu arınma noktasında hayli başarılı olan ve bunun için büyük mücadele veren bir dernek AYBUDER.  2012 yılında İstanbul’da kurulan dernek halen Antalya’da faaliyet gösteriyor. Kurucusu ise bir zamanlar bağımlı olan ama üstesinden zor da olsa gelerek arınmayı başaran Yavuz Tufan Koçak.

Dernek madde bağımlılarına ilaçsız tedavi sunarak bağımlılıktan kurtulmalarını ve arınmalarını sağlıyor. Bu iyileşme sürecinde bahçe işleriyle meşgul oluyorlar ve hayvanlarla vakit geçiriyorlar. Aynı evde yaşıyorlar ve sık sık enstrümanlar çalıp, şarkılar söylüyorlar. Topluca sohbetler ederek gülüp eğleniyorlar. Tabii ki tedavi sürecinde birbirlerinin en büyük destekçileri de yine kendileri.

Belediyelerle birlikte birçok çalışma yapan ve ortak projeler gerçekleştiren derneğin kurucusu Koçak, bazı siyasetçiler, işadamları ve hayırseverlerin kendilerine destek olduğuna değinerek, şunları söyledi:

“Yaşadığımız yeri bir dernek olarak

değil, daha çok bir yaşam atölyesi olarak görüyoruz. Toplumumuz madde bağımlılığını ve tedavisini maalesef ki çok yanlış biliniyor. Bu yanlışı düzeltmeyi ve toplumu bilinçlendirmeyi hedefledik ve bu bağlamda projeler gerçekleştiriyoruz. İlaç kullanmadan, doğal ve psikolojik yöntemlerle arınmaya çalışıyoruz ve başarıyoruz da. Bağımlılar için ayık yaşam ve umut her zaman var, yeter ki istesinler ve hayata tutunsunlar.”

(SF-BNY)

CEVAP VER