ANTALYA’DA 60 BİN ÖĞRENCİ EVLERDE KALIYOR

0
538

Hakan KOÇYİĞİT

Kredi Yurtlar Kurumu Müdürlüğü (KYK) Antalya’da 13 bin öğrenciye barınma imkânı sağlıyor. Aylık 330 TL yemek bursu veriyor. Kültür, Gülveren ve Meltem gibi mahallelerde bin TL’yi bulan kiralar göz önüne alınınca devlet yurtları bir alternatif olarak öğrencinin karşısına çıkıyor.

Yüksek Öğretim Kurumu’nun 2017 verilerine göre Antalya genelinde üniversitelerde 73 bin 593 öğrenci öğrenim görüyor. Öğrencilerin en büyük sıkıntısı ise barınma. Büyük çoğunluğu şehir dışından olan öğrenciler ev, apart, devlet yurdu, özel yurt olmak üzere ağırlıklı olarak dört seçenek üzerinden tercih yapıyor.

74 bine yakın öğrencinin 13 bini devlet bünyesinde barınıyor. Emlak piyasasına ise 60 bin gibi yüksek rakamlarda öğrenci pazarı kalıyor. 60 binin talep yoğunluğu fiyat artışına vesile oluyor ve öğrenciler barınma için aylık ortalama faturalar hariç 450 TL ödüyor. Evlerde kalamayan ya da kalmak istemeyen öğrenciler devlet yurtlarına yöneliyor.

KYK Antalya İl Müdürü Turgut Erşan

Erkek yurtlarında boş yatak bile var

KYK Antalya İl Müdürlüğü’nden Turgut Erşan’ın verdiği bilgilere göre, il genelinde KYK’larda 12 bin 937 öğrenci barınıyor. Erşan, bu sene erkek öğrencilerden açıkta kalan olmadığını, başvuran tüm erkek öğrencilerin yurtlara yerleştirildiğini belirtti. Erşan, “7 bin erkek öğrenci merkez olsun, ilçeler olsun yurtlarımızda barınıyor. Bu sene Antalya merkezde bir ilki gerçekleştirdik ve sene içerisinde ek başvuru açtık. 700 küsur boş yatağımız mevcut. Oraları da doldurmayı planlıyoruz. Örneğin geçen sene Muratpaşa Yurdu’nda 2 bin 200 olan yatak sayısı bu sene 4 bin 700’e yükseldi. Her sene gelişerek devam ediyoruz” dedi.

6 bin 15 kız öğrenci barınıyor, 400 kişi yedekte

“Antalya’da geçen sene açıkta kalan kız öğrenci yoktu. KYK’lara başvuran tüm öğrencilere barınma imkânı sağlamıştı” diyen Turgut Erşan, “Bu sene Alanya’da 753, Manavgat’ta 230, Korkuteli’de 150, Kumluca’da 162, merkezde 4 bin 700 olmak üzere toplamda 6 bin 15 kız öğrenciye yatak imkanı sağlıyoruz. Şuan 400 kız öğrencimiz yedek bekliyor. Tahmini iki ay içerisinde onları da bünyemize kazandıracağız” diye konuştu.

Son dört yılda yurt kapasitesinde büyük artış olduğuna işaret eden KYK İl Müdürü Erşan şu bilgileri verdi:

“4 yılda kapasitemizde neredeyse 4 katı artış gerçekleşti. 2013’te Antalya genelinde 3 bin 500 öğrencimize barınma imkânı sağlarken bugünlerde sayı 13 binlere yükseldi. Ayrıca öğrencilerimize sabah kahvaltıda 3,5 TL akşam yemeğinde 7,5 TL olmak üzere aylık 330 TL yemek bursu veriyoruz. Yurtlarımızın içerisinde çeşitli spor aktiviteleri, dil kursları, müzik kursları imkânları sağlıyoruz. Öğrenciyi yurtta kalmaya teşvik etmek için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz.”

KYK Öğrenci Yurdu’nda yatakhaneler

Kendi isteğiyle ayrılan öğrenciler

Yurda gelen öğrenciyi memnun etmek için çalışmalar yaptıklarını belirten Turgut Erşan, şöyle devam etti:

“Senelik ortalama 7 bin başvuru alıyoruz ve bu başvuruların 4 bine yakınını kabul ediyoruz. Başvurularda birinci sınıflara öncelik tanıyoruz. Şehre yeni gelmiş olmaları, büyük ihtimalle bir tanıdıklarının olmaması, yol-iz bilmemeleri gibi sebeplerle onlara öncelik tanıyoruz. Hak kazanıp kayıt yaptırmayan öğrenci sayısı parmakla sayılacak kadar az. Yurtta barınmaya hak kazanmış öğrenciye disiplin suçu işlemediği sürece ‘çık’ demiyoruz. Öğrenci mezun olana kadar yurdumuzda kalıyor. Kendi rızasıyla yurttan ayrılan öğrenci sayısı ortalama yüzde 5. Bunu da bize gelen öğrenciyi memnun ettiğimizin bir göstergesi olarak kabul ediyoruz” dedi.

Elmalılı Hamdi Yazır Öğrenci Yurdu

168 TL ile 285 TL arasında değişen fiyat tarifesi

Yurtlar Model 1 – model 5 arası değişkenlik gösteriyor. Bu modeller konforu temsil ediyor. Model 1 denilen en lüks yurtta, odaların içerisinde tuvalet, banyo, çalışma masaları, buzdolabı bulunuyor. Fiyatı ise aylık 285 TL. Antalya’daki en kötü yurdun model 3 olduğunu belirten Erşan, buraların aylık fiyatının 168 TL olduğunu belirtti.

KYK Müdürlüğünün Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile çalışmalar yaptığını belirten Turgut Erşan, “Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile vakıf arazilerine yurt inşaatı yapma konusunda anlaşma imzaladık. Bu anlaşma sayesinde yurt kapasitemizde artış devam edecek. Şuan Elmalı ve Serik’te 500’er kişilik olmak üzere iki yurdun inşaatı devam ediyor.”

(HK-BNY)

CEVAP VER