MAVİ KAPAKLAR ANCAK VİCDANLARI RAHATLATIYOR

0
328

Burçin SERÇE

Türkiye Sakatlar Derneği Antalya Şubesi Başkanı Mehmet Karavural, zaman zaman yaygınlaşan, mavi şişe kapaklarının toplanarak, belirli bir sayıya ulaşıldığında engelli arabası alınmasının, ancak kapak toplayanlarının vicdanlarını rahatlatmalarını sağladığını söyledi.

Antalyapost.net’e açıklamalarda bulunan Karavural, engellilerin zaten hakkı olan tekerlekli sandalye veya diğer medikal malzemelerin kapak toplama yoluyla temin edilmesini eleştirdi.

Kapak toplama kampanyasının tamamen ticari bir faaliyet olduğuna dikkati çeken Karavural,”Çöpe atılan kapaklarla bir engellinin yaşamını eşdeğer görmek onların kendilerini değersiz hissetmelerine neden oluyor. Engelliler kendini değersiz hissederken, kapak toplayanlar da vicdanlarını rahatlatmış oluyor” dedi.

Kaldırımlar sağlam insanlar için bile engel

GÜNLÜK YAŞAMDA ÇEKİLEN SIKINTI

Engellilerin sosyal yaşamda sıkıntı çektiğinden söz eden Mehmet Karavural, Antalya’nın altyapısının engellilerin kullanımına uygun olmadığını söyledi.

Karavural şöyle konuştu:

“Tekerlekli sandalye kullanıcısı isen sosyal alanlarda olamıyorsunuz. Sosyalleşmek için gittiğimiz sinemalar fiziksel koşullarımıza uygun değil. AVM’lerde düzenlemeler var fakat sinemanın sadece bir salonunu kullanabiliyorsunuz ve bu otomatik olarak sizi ötekileştiriyor. İstediğiniz tercihi yapamıyorsunuz. Evden çıktığınızda kaldırımları kullanarak istediğiniz bir yere gidemiyorsunuz. Eğitim alanları sıkıntılı. Okulların birçoğunda rampa düzenlemeleri yapılmış olmasına rağmen, engelliler sadece binaların giriş katını kullanabiliyor. Veli olarak, çocuğumun eğitimini takipte zorlanıyorum.”

Rampaların standartları uygun değil

ÖZÜRLÜ MÜ SAKAT MI?

Sakatlar derneği Antalya Şubesi üyesi Serdar Kocaoğlu da, engellilerin kent yaşamındaki sıkıntılarından bahsetti. Kocaoğlu, derneğin adındaki “Sakat” sözcüğgü dolayıyla çeşitli sorularla karşılaştıklarına işaret ederek, şunları kaydetti:

“Sakat kelimesi ile anılmak bizi rencide etmiyor.  Yani siz sakat kelimesini toplumdaki algının yanlışlığı nedeni ile çok hormuş gibi görüyorsunuz. Ama öyle mi? Şimdi biz kör diyoruz, topal diyoruz ama bu algılamakla ilgili bir şey. Bir aralar sakatlık kelimesinin karşılığı olarak özürlü kelimesini kulandık ki o daha yanlış bir ifade biçimiydi. Yani toplum yürüme engelli insanlara ister sakat desin ister engelli desin ister topal desin, onun engelli olmasını değiştirmez.”

Serdar Kocaoğlu

EN BÜYÜK SIKINTI ULAŞIM VE EĞİTİMDE

Serdar Kocaoğlu, engellilerin yaşadığı en büyük sıkıntının ulaşım ve eğitimde olduğunu vurgulayarak, kaldırımların standartlara uygun olmadığını belirtti.

Kaldırımların uygun ölçülerde yapılmamasının sakatların hayatını zorlaştırdığının altını çizen Kocaoğlu, şöyle devam etti:

“Tekerlekli sandalye veya baston kullanan vatandaşlarımız taşıta binecekken, durak ve taşıt arasında kalan mesafeden dolayı zorlanıyor. Kaldırımların standart dışı yapılması yüzünden bırakın sakatları, tüm uzuvları sağlam olan insanlar bile zorlanıyor. Rampaların da kaldırımlar gibi belli ölçülere uygun olarak yapılması gerekiyor. Kamu ve özel kuruluşlar başta olmak üzere kentlerde bulunan binaların yapılanmasında sıkıntı olması engellilerin karşısına bir diğer sorun olarak çıkıyor.”

(BS-BNY)

CEVAP VER