DİKKAT! KAMPUSTE RENK VAR

0
410

Feyza GÜVEN

Akdeniz Üniversitesi’nde öğrenim gören ve kendilerini lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve interseks (LGBTİ) olarak tanımlayan öğrenciler, kampus içerisinde yaşadıkları sorunları Antalyapost.not’den Feyza Güven’e anlattılar.

Edebiyat Fakültesi öğrencisi D.K. LGBTİ’lerin öğrenim hayatlarındaki yaşadıkları zorlukları kimseyle paylaşamadıklarını söyledi. D.K., “Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliklerimizden dolayı, okullarda homofobik tutumlara, taciz, şiddet, baskı ve ötekileştirilmeye, akranlarımızca ya da öğretmenlerimizce ayrımcılığa, saldırılara ve zorbalığa maruz kalıyoruz” dedi.

D.K. bu tür muameleye maruz kalmalarına rağmen, yetkili kurumlarca hiçbir önlem ya da yaptırım uygulanmadığını dile getirdi.

Cinsel yönelimini “gey” olarak tanımlayan D.K.  “Üniversitede son yılım olmasına rağmen sınıf arkadaşlarım beni hala benimseyip içselleştiremediler. Hala ruh sağlığımın bozuk olduğunu ve tedavi görmem gerektiğini söyleyenler oluyor” diye konuştu.

KENDİMİZİ GÜVENDE HİSSETMİYORUZ

İsimlerini vermek istemeyen LGBT’lerin bazıları Akdeniz Üniversitesi’ni hem kendileri, hem de LGBTİ’lere destek veren heteroseksüeller için güvenli bulmadıklarını iddia ettiler.  Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi T.H. cinsel kimliğinin trans erkek olduğunu öğrenen bazı arkadaşlarının onunla alay ettiğini, bazılarının da arkadaşlıklarını bitirdiğini anlattı. T.H. o günden sonra öğrencilik hayatını daha içe kapanarak sürdürdüğünü, derslerine devam etmenin onun için bir işkence olduğunu belirttii. T.H. “Hala herkes bana katil ya da suçluymuşum gibi bakıyor” dedi.

LEZBİYENLER DE SIKINTI ÇEKİYOR

Öte yandan LGBTİ’lerin hepsi eğitim hayatlarında anti-LGBTi ve cinsiyetçi hakaretler duyduklarını, büyük kısmı ise cinsel yönelimleri ve cinsiyet ifadeleri yüzünden okullarında tacize ve zorbalığa da maruz kaldıklarını anlattı.

Bu bireyler, cinsel kimliklerinden ötürü kaldıkları yurtlardan atılıp alay konusu olduklarından ve ötekileştirildiklerinden yakındı.

Bunlar biri de Akdeniz Üniversitesi KYK Kız Yurdu’nda kalan Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencisi F.Y. Cinsel yöneliminin lezbiyen olduğu anlaşılınca arkadaşları tarafından ara ara ‘cinsel sapık, bu yurtta barınamazsın, insan değilsin’ gibi sözlü hakaretlere uğradığını dile getiren F.Y. şöyle devam etti:

“Defalarca oda değiştirmek zorunda kaldım,Yaşadığım psikolojik baskılar ve ötekileştirilmem beni çok yıprattı. Derslerime adapte olmakta çok zorlanıyorum.  Yeniden yerleştirildiğim odamda arkadaşlarım cinsel yönelimimi öğrenmesinler diye kadınlardan nefret ettiğimi söylüyorum. Biz LGBTİ’leri en çok yıpratan, çevre baskısı yüzünden kendimize dahi dürüst olamıyor olmamız. Sıkça yalan söylemek zorunda bırakılmak bekli de bir insan için en zor şey.”

HOMOFOBİNİN OLMADIĞI ÜNİVERSİTE

Cinsel yönelimi “Biseksüel” olan Eğitim Fakültesi öğrencisi S.B. ise üniversitelerin müfredatlarında toplumsal cinsiyet konusuna yeteri kadar yer verilmediğine dikkati çekti.

Eğitim fakültelerinde bu konunun vurgulanmadığına değinen S.B. şu görüşleri dile getirdi:

“Ayırımcı olmayan akademik yayınlara ulaşılabilen kütüphanelerin olduğu üniversite ortamına ihtiyacımız var. Geleceğin öğretmenleri olarak bizlere, cinsel kimlik ve cinsel yönelim konusunda yeterli eğitim verilmiyor. LGBTİ’lere karşı yurtlarda baskı ve tacizin yaşanmadığı, tuvaletlerin cinsiyetsizleştirildiği ve homo-tranfobinin olmadığı üniversitelerle beraber, LGBTİ’leri içerecek eşit yurttaşlığı tesis edecek kapsayıcı bir politik yaklaşıma ihtiyaç var.”

S.B. sözlerini, “Eğitim hayatında LGBTİ’ler de var, vardı ve her zaman olmaya devam edecekler” diyerek tamamladı.

(FG-BNY)

CEVAP VER