SÜRDÜRÜLEBİLİR YAŞAM FİLM FESTİVALİ BAŞLADI

0
371

Derya BOĞAAKÇA

Antalya ve 9 ayrı ilde eş zamanlı düzenlenen Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali (SYFF) Antalya Kültür Sanat’ta (AKS) Anlam Peşinde/A Quest For Meaning adlı filmin gösterimiyle  başladı.

Toplam 15 ülkeden  22 filmin gösterileceği festivalin açılışında konuşan SYFF gönüllüsü Cem Tanrıkulu, SYFF topluluğunun nasıl oluştuğunu, nasıl bir araya geldiklerini ve amaçlarından bahsetti.

Tanrıkulu şunları söyledi:

“Sürdürülebilir yaşamın gerektiğine inanan herkesin burada olmasını canı gönülden istiyoruz. Antalya’da dört senedir tamamen gönüllülük esasıyla bir araya gelmiş her gün büyüyen arkadaşlardan oluşuyoruz. Bu sene 28 arkadaşımızla beraber bu aksiyona başladık. Herhangi özel veya kamu kuruluşundan destek almadan tamamen gönüllülük esasıyla işimizden ilişkilerimizden bir çok şeyden arttırdığımız zaman ve yarattığımız zaman aralığıyla bir araya geldik. Son 2 ay da haftada iki periyot bir araya gelip festivali sizlere sunabilmek adına yoğun bir çabamız oldu.”

Cem Tanrıkulu sözlerini, “Filmler dünyayı değiştirebilir mi bilinmez ama onları izleyenler değiştirebilir, mutlaka değiştirebilir” diyerek tamamladı.

Anlam Peşinde/A Quest For Meaning filminin gösteriminden sonra Rusista adlı müzik grubu Rusça, İngilizce ve Türkçe şarkılar seslendirdi.

Festival daha sonra “Plastik Okyanusu” adlı belgesel filmin gösterimiyle devam etti. Belgeselden sonra Çevre Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi  Ceren Şahin, Muratpaşa Belediyesi’nin “Çevreci Komşu Kart”  uygulamasından ve içeriğinden söz etti.

Ceren Şahin şu bilgileri verdi:

“İstek üzerine çıkarılan bu kart sayesinde çöplerimizi evde cam, plastik ve  kağıt olarak ayrıştırıp temizlik görevlilerine teslim edip, verdiğimiz çöpün gramı kadar belli bir  puan alınabiliyor. Alınan bu puanlarla anlaşmalı marketlerde alışveriş yapılabiliyor, yakınlarındaki sinema salonlarından bilet alınabiliyor ya da hiç birini yapmayıp, tüm puanlarını öğrenci bursu olarak da kullanılabiliyor.”

Ceren Şahin’in konuşmasından sonra Umut Ağacı/Kokota The Islet Of Hope filmi gösterildi.

(DB-BNY)

CEVAP VER