RUSLAR, ARAPLAR VE UZAKDOĞULULAR…

0
315

Velican KAZAN

Antalya’ya turist, öğrenci olarak ya da yerleşmek üzere gelenlerin büyük çoğunluğunun yaptığı ilk iş Kaleiçi Yat limanı’na inmek ve tekne turuna katılmak olur. Tura katılanların büyük çoğunluğunu ise Rus, Arap ve Uzakdoğu ülkelerinden gelen turistler oluşturuyor.

Yat Limanı’nda 30 seneden fazladır tekne turları düzenleyen “Son Samuray” isimli teknenin sahibi Mehmet Demirkıran, Antalyapost.net’e turlarla ilgili bilgi verdi. Demirkıran, Antalya’ya yüksek öğrenim için gelen öğrencilerin de, kenti keşfe çıktıklarında ilk uğradıkları yerlerden birinin Kaleiçi ve Yat Limanı olduğunu, öğrencilerin bir bölümünün de tekne turuna çıktıklarını söyledi.

Yat Limanı’nda tura çıkan 45 tekne olduğunu belirten Demirkıran, bunların kapasitesinin 12 ile 120 kişi arasında değiştiğini kaydetti.

Günübirlik turlara katılanların, Konyaaltı, Falezler, Çaltıcak kıyılarını gezdiğini, 3 kez de yemek ve yüzme molası verildiğine değinen Demirkıran günlük turların kişi başı 20 Euro olduğunu bildirdi.

MAVİ YOLCULUK

Günübirlik turların yanı sıra 1 hafta süren “Mavi Yolculuk” turları olduğunu bildiren Demirkıran, bu turun fiyatının ise kişi başı 275 Euro’dan başladığını açıkladı. Demirkıran bu turda Antalya Körfezi’deki güzel adalar ve limanlar, Olimpos, Demre ve Ceneviz Limanı’na uğradıklarını söyledi. Demirkıran, “Nefis koylarda akşam yemeği ve yüzme molaları veriliyor” dedi.

Bir turizm ülkesi olan Türkiye’nin yaşadığı uluslararası krizlerin, sektörü olumsuz etkilediğini vurgulayan Demirkıran, Rus uçağının düşürülmesinin ardından uzun süre işlerin durduğunun altını çizdi. Demirkıran, tekne turlarına en çok Rus, Arap ve Uzakdoğu ülkelerinden gelen turistlerin katıldığını bildirdi.

Tekneler ilgi çeksin diye ilginç figürlerle süsleniyor

Demirkıran, kışın işlerin çok azaldığını, Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen Yat Limanı’na ödedikleri kiraların çok yüksek olduğunu, diğer giderlerin de kazandıklarını alıp götürdüğünü, bu yüzden yaptıkları işin çok da karlı olmadığını belirtti.

Demirkıran, teknelerde her türlü güvenlik önleminin alındığını, yolcu sayısının yüzde 50 fazlası kadar can yeleği bulundurduklarını, çalışanların eğitimli ve ehliyetli insanlardan seçildiğini kaydetti.

Demirkıran, turist teknelerindeki “Korsan figürü” gibi ilginç figürlerin özel bir anlamı olmadığını, sadece ilgi çekmek amacıyla bu figürlerin kullanıldığını sözlerine ekledi.

(VK-BNY)

 

CEVAP VER