“AYKIRI ADAM” KONYAALTI KİTAP FUARINDA

0
266

Gizem GEÇGEL

Bu yıl 8’incisi düzenlenen Konyaaltı Kitap Fuarı kapsamında, “Aykırı adam” olarak tanınan gazeteci/yazar Enver Aysever, okurlarıyla buluştu. Şiir kitabı “Bize Sağanak Aşk Lazım” ile ilgili okurlarıyla söyleşi yapan Aysever, edebiyattan siyasete birçok soruyu da yanıtladı.

HER KAĞIT TOMARI KİTAP DEĞİLDİR

Konuşmasında okuma alışkanlıklarından bahseden ve niteliksiz baskıların artmasından yakınan Aysever, şunları söyledi:

“Benim gençliğimde kitap fuarlarında Uğur Mumcu, Rıfat Ilgaz, Aziz Nesin, Ahmet Oktay olurdu. Şimdi fuarlara bakıyorum, bir kısmı falcı, büyücü, yobaz; bir kısmı ırkçı, bir kısmı ise bayağı sözcükleri alt alta getirip şiir diye bize kakalıyor. Demek ki her kağıt tomarı kitap değildir. Bir şeyin kitap olabilmesi için sadece basılı olması yetmez. İyi bir kitabın anahtarları vardır, o anahtarlar sizi kitabın son sayfasında başka bir kitaba yönlendirir.”

Konuşmasının ardından okurların sorularını yanıtlayan Enver Aysever, gündem hakkındaki düşünceleri sorulduğunda şöyle cevap verdi.

“Sizin karşınıza kimseye hayatı boyunca bir kuruş rüşvet vermemiş birisi olarak geliyorum. Bütün ailemin hesabını verebilecek bir şekilde geliyorum. Karşınıza halktan birisi olarak, sizden birisi olarak geliyorum. Bu yüzden gülüyorum. Türkiye zor bir dönemden geçiyor olabilir, defalarca geçti. Ancak ben memleketimin insanlarının büyük çoğunluğunun halen dürüst, namuslu, aydınlanmaya inanan ve memleketini seven insanlar olduğunu düşünüyorum. Yurttaş olmanın hakları ve ödevleri vardır. Haklarımızı gasp etmeye çalışanlara karşı haklarımızı savunacağız, ödevlerimizi de yerine getirmeye devam edeceğiz. Bizim en önemli varlığımız bu bilincimiz olmalı.”

Türkiye’nin zor bir dönemden geçtiğini belirten Aysever, insanların büyük çoğunluğunun halen dürüst, aydınlanmaya inanan ve memleketini seven insanlar olduğuna inandığını söyledi.

Enver Aysever, söyleşinin ardından kitabını imzaladı.

(GG-BNY)

 

 

CEVAP VER