YERELDEN KÜRESELE

0
345

Beste ÇENGEL

Kanal D muhabiri ve spikeri Fulya Soybaş Işık, İletişim Fakültesi öğrencilerine mutlaka yabancı dil öğrenmeleri tavsiyesinde bulundu.

Fulya Soybaş Işık, Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi konferans salonunda “Yerelden Küresele Bir Habercilik Macerası” başlıklı konferans verdi.

Konuşmasına kendini tanıtarak başlayan Işık, mesleğiyle ilgili yaşadığı sorunları, mesleki kariyerihdeki basamakları nasıl geçtiğini ve tecrübelerini genç iletişimcilerle paylaştı.  Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi mezunu olduğunu belirten Işık, ilk iş deneyimini İzmir Kanal 1 televizyonunda kazandığını ve yaptığı mahalle haberiyle Sky TV’ye geçtiğini söyleyerek, yerel medyanın önemini vurguladı.

Dil kursuna gidip, dilini geliştirerek İngiliz haber ajansı Reuuters’ta çalışmaya başladığını anlatan Işık, “Yürüyeceğiniz en iyi yol dil. Piyasada yabancı dil bilen insan sayısı o kadar az ki; hele yabancı dil bilen muhabir ve spiker neredeyse hiç yok. Mutlaka dil öğrenin” dedi.

İngilizce dil bilgisini daha da geliştirmek amacıyla İngiltere’ye gittiğini, orada da Reuters’te çalışırken gazetecilik okumaya karar verdiğini belirten Işık, London Metropolitan University’de 3 yıl gazetecilik okuduğuna, çok çalışmanın ve çok okumanın faydalarına değindi.

Yabancı dil çok önemli

5 yıllık Londra macerasının ardından “memleket özlemi” ile Türkiye’ye gelerek 2 yıl CNN Türk’te Şirin Payzın ile dış haberlerde çalıştığını söyleyen Işık, “Mehmet Ali Birand’ın isteği ile Kanal D’ye geçtim ve 6 yıldır da burada çalışıyorum. Şu an Kanal D editörlüğü ve yaz aylarında hafta sonları haber spikerliği yapıyorum” diye konuştu.

Işık, “Gördüğünüz her şey haberdir, yeter ki bakmayı bilin. Ben ne görüyorsam izleyici de onu görür” diyerek sözlerini tamamladı.

Öğrencilerin sorularını da yanıtlayan Işık’a konferansın sonunda AÜ İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şeker tarafından teşekkür belgesi sunuldu.

(BÇ-BNY)

CEVAP VER