FARKLI DEĞERLER, ORTAK PAYDALAR: AKULDER

0
363

İsmihan GÜNERİ

Akdeniz Uluslararası Öğrenci Derneği (AKULDER), Konyaaltı Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı bu yıl ilk kez düzenlenen Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi koordinatörlüğünde hazırlanan “Mülteci ve Göçmen Toplulukları İçin Hoşgörü” adlı proje kapsamında Konyaaltı Kent Meydanı’na çadır kuran STK’lardan biri oldu.

AKULDER’in çadırında Yemenli ve Filistinli öğrenciler vardı. Filistinli öğrenciler ziyaretçilerini bilgilendirip, küçük kitapçıklar dağıtırken, Yemenli öğrencilerin olduğu tarafta kınadan dövmeler yapıldı. Aralarında Afganistanlı, Yemenli, Bangladeşli, Filistinli, Suriyeli birçok yabancı öğrenci bulunduran AKULDER şimdiye kadar 156 farklı ülkeden gelen üniversite öğrencisine yardım eli uzatıyor.

AKULDER’in yeni Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Engin ile kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

AKULDER ne zamandan beri faaliyet gösteriyor?

2014 yılından beri faaliyet gösteren bir derneğiz. Haftalık aktivitelerimiz var, ancak yılda bir defa -bu genellikle nisan ayının sonlarına doğru oluyor- öğrencilerimizle buluşup, ‘Öğrenci Buluşmaları’ adı altında toplanarak etkinlikler düzenliyoruz. Bu yıl 11’incisini gerçekleştireceğimiz bu etkinliklerden Antalya’da olanını Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştireceğiz. Yılın son etkinliğini ise her ilden toplana yabancı öğrencilerimizle birlikte İstanbul’daki derneğimizde yapacağız.

AKULDER üniversiteye bağlı bir kurum mu?

Üniversitelere bağlı değiliz. Tamamen gönüllülük esasından oluşmuş bir sivil toplum kuruluşuyuz, fakat çalışma alanımız üniversite öğrencilerinden oluşuyor. Şuan Türkiye’de 56 ilde derneklerimiz bulunuyor ve bu derneklerin tamamı Uluslararası Öğrenci Fedarasyonu’na (UDEF) bağlı.

Öğrencilerle birlikte yaptığınız aktivitelerden bahsedebilir misiniz?

Bir yıldır derneğimizin yönetim kurulunda bulunuyorum. Bir yıl boyunca İçişleri Bakanlığı’ndan onaylı Antalya Dernekler Müdürlüğü ve İl Sosyal Projeler Müdürlüğü paydaşı olarak, bulunmuş olduğumuz ‘Uluslararası Kardeşlik’ adı altındaki projemiz kapsamında tarihi kent gezilerimiz, pikniklerimiz, tiyatro ve sinemaya gitme gibi etkinliklerimiz oldu. Diğer yandan futbol turnuvası gibi turnuvalar düzenledik, doğa yürüyüşleri yaptık. Eylül ayında sonlandırdık bu projeleri. Şuan ise her cuma Özgecan Aslan Kültür Merkezi’nde yabancı öğrencilerimizle buluşuyoruz. Amacımız; yabancı öğrencilerimizin kendilerini ülkemizde yabancı gibi değil de, misafir gibi hissedebilmelerini sağlamak.

Türkiye’de yaşayan yabancı ailelerde iletişim kuruyor musunuz?

AKULDER ya da UDEF olarak aileler ile iletişim kurmuyoruz. Ancak desteğe ihtiyacı olan aileler olursa, bu durumu İHH’ya bildiriyoruz. Bizler ise sadece öğrencilerle ilgileniyoruz. Düzenlediğimiz etkinliklere, öğrencilerimizin Türkiye’de tanıştığı arkadaşları varsa onları da getirmelerine sorun çıkartmıyoruz. Ayrıca öğrencilerimizin akrabaları da etkinliklerimize katılabiliyor. Özellikle Suriyeli öğrencilerimizin çoğu ailesiyle birlikte yaşadığı için küçük kardeşlerini de etkinliklerimize getirebiliyorlar.

Antalya AKULDER’de kaç öğrenciniz var?

Burs verdiğimiz öğrenciler dışında kayıt yapmıyoruz. Fakat Antalya şubemizde 156 farklı ülkeden öğrenci var. Bu öğrenciler Akdeniz Üniversitesi’nde ve Antalya Bilim Üniversitesi’nde eğitim gören yabancı öğrenciler. Antalya’da aktif olarak sürekli görüştüğümüz 50 öğrencimiz var. Bunun dışında sadece 24 öğrencinin kaydı var elimizde, onlara da burs veriyoruz.

Yabancı öğrencileri siz mi buluyorsunuz, onlar mı gelip sizi buluyorlar?

2014 yılından beri sürdürülen bir projemiz olduğu için belli bir öğrenci kapasitemiz vardı zaten. Fakat yeni öğrencilere Yabancı Talebe Birliği adlı kuruluş sayesinde ulaşıyoruz. Bu kuruluş üzerinden öğrenciler hakkında çeşitli bilgiler alıyoruz. Gelen yabancı öğrencilerimiz nerede kalıyor, kalacak yeri var mı, burs temin edebilmiş mi gibi… Buna göre de iletişim bilgilerini alıyoruz. Öğrenciye ulaştıktan sonra eğer öğrenci bizimle beraber devam etmek isterse, kendisiyle iletişimimizi kopartmıyoruz.

Aynı zamanda İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı’nın da (İHH) partneri olduğumuz için onlardan gelen bilgiler ışığında da öğrencilerimizle iletişime geçiyoruz.

Öğrencilere verilen bursları gönüllüler mi karşılıyor yoksa AKULDER kendi bünyesinde mi veriyor?

UDEF’in ve AKULDER’in burslarını karşıladığı toplam 14 öğrencimiz var Antalya’da. Fakat genel merkezimiz dışında gönüllülerden de burs verenler oluyor. Örneğin bu sene Kızılay’ın yardımı ile 10 öğrencimize daha burs verme imkanımız oldu.

 

(İG-BNY)

CEVAP VER