PAZARDA SEBZE BOL, FİYATLAR MAKUL

0
319

Oğuzhan MAYASIZ

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte fiyatların artması beklenen pazarlarda, sebze ve meyve bolluluğu nedeniyle fiyatlarda önemli bir artış görülmedi.

Uncalı Mahallesi’ndeki pazar yerinde tezgah açan Bahattin deniz,  kış dolayısıyla fiyatların değişmediğini belirterek, pazara bol sebze geldiğini, fiyatların da “ucuz” sayılabileceğini belirtti. Bahattin Deniz, “Domatesin en pahalısını 3 liradan veriyoruz. Domates ve salatalığa olan ilgi fiyatlardan dolayı geçen seneye oranla artış gösterdi. Geçen sene patlıcan 4 lira iken bu sene 2 liraya düştü. Fasulyenin 10 lirayı görmüşlüğü var, bu sene ise 2 ila 4 lira arasında satıyoruz” dedi.

Pazarcılar soğuk havalarda seradaki ürünleri korumak için çiftçinin kömür sobası yaktıklarını, bunun da maliyete yansıdığına da işaret ettiler.

En pahalılar ıspanak ve acı biber

VATANDAŞ PAHALI BULUYOR

Pazarcılar, fiyatların “makul” olduğunu savunurken, vatandaşlar ise pazar fiyatlarının yüksekliğinden yakınıyor.

Vatandaşlar, “cep yakan” sebzelerin başında ıspanak ve acı biberin geldiğini vurgulayarak, “Ispanağın kilosu 5 Lira. Ispanak tezgahının önünden geçerken alalım mı almayalım mı diye durup düşünüyoruz” diye konuştular.

Vatandaşlar, yine de pazar fiyatlarının marketlerden ucuz olduğunu vurgulayarak, pazarlardan daha taze sebze meyve satın alabildiklerini sözlerine eklediler.

(OM-BNY)

CEVAP VER