ŞARAMPOL ESNAFININ OTOPARK SORUNU

0
376

Meltem YİĞİT

Antalya’nın en eski caddelerinden biri olan ve yakın zamanda yenilenen Şarampol Caddesi esnafı, yeterli otopark olmadığı için vatandaşların caddeye hala yeterince ilgi göstermediğinden yakınıyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Efsane Geri Dönüyor’ sloganıyla yenilenen Şarampol Caddesi’nin esnafı caddenin yeni halinden memnun olduklarını dile getirirken, büyük mağazaların caddeye açılması halinde vatandaşların buraya daha çok ilgi göstereceğini belirtiyor.

’30 YILLIK MAĞAZAYI YENİ GÖRDÜLER’

Cadde üzerinde esnaflık yapan Erhan Ermiş, insanların caddede bulunan mağazaları daha yeni fark ettiğini söyledi. Ermiş,”Buranın trafiğe kapanmış olmasının  avantajı da var dezavantajı da. Aslında sempatik hoş bir görüntü oluştu ama bazı sorunlarımız da var. ‘Bu dükkan burada var mıydı?’ diyenler var.  Burası 30 yıldan fazla bir süredir açık olan bir mağaza. Trafik açık olduğu zaman insanlar mağazaları fark etmiyordu. Ama şuan insanlar yürüyerek caddeyi gezdiği için etraflarına daha dikkatli bakıyor ve buradaki mağazaları artık görüyorlar” diye konuştu.

KAPALI YOL ÖRNEĞİ

Kapalı Yol olarak bilinen Şarampol Caddesi’ni örnek gösteren Ermiş, kendi caddelerinin de bir süre sonra aynı ivmeyi yakalayacağını belirtti. Bunun için bir yıl gibi bir sürenin geçmesi gerektiğini söyleyen Ermiş, şöyle konuştu:

“Önümüzdeki yıla kadar bir süreç var belirlediğimiz. Trafik kapandı işler hemen iyi olacak diye bir şey yok, bu biraz zaman alacak bir durum. Hala açılmayan, bir yıl açık kalamayacak olan mağazalar olacak. Bir iki tane tanınmış firma buraya gelirse burası daha da hareketlenir. Kapalı Yol’da ilk yıllarında böyle idi ama şuan durum çok farklı. Şuan orada boş dükkan bulmak bile zor.Bu caddenin de öyle olmasını bekliyoruz. Caddenin hoş bir görüntüsü var insanları cezp ediyor. Antalya’da çoğu kişinin bu caddenin son halinden haberi yok. İnsanlar yolları düştükçe fark ediyorlar.”

OTOPARK SORUNU

Yıllardır caddenin trafiğe açık olmasının müşterilerde şikayete sebep olduğunu belirten Ermiş, “Burada tek sıkıntımız otopark. İnsanlar geldiklerinde işlerinin olduğu yerde otopark arıyor. Buradaki sokaklar zaten dar ve otopark olmadığı için araçlar park edilemiyor. Otopark olduğu söyleniyor ancak onlarda apartmanların kendi otoparkları. yıllardır da trafiğe açık olması, gelen müşterilerin ‘arka taraflarda otopark sıkıntısı çektik’, ‘zor geldik’, ‘araba park edemedik’ gibi şikayetleri var” şeklinde konuştu.

“KURUMSAL MAĞAZALAR AÇILMALI”

Kısa zamanda insanların uyum sağlamasının ancak kurumsal mağazaların caddeye gelmesiyle gerçekleşebileceğini söyleyen Şarampol Caddesi esnaflarından Hüseyin Ögen, şunları söyledi:

“İnsanlar araç yollarına alışık olduğu için ister istemez etkiledi şu anda. Otopark sıkıntımız karşıda bir otopark var o da özel belediye şuan bir tane yapıyor. Kısa zamanda insanlar bu caddeye uyum sağlayamaz. Büyük mağazalar gelirse ancak o zaman uyum sağlar. Dükkanların üstleri hep ev, oralar iş merkezi olmuş olsa daha da hareketlenir. Büyük mağazalar gelmezse burada hiç bir hareket olmaz. Bu kadar insan zaten burada yürüyordu. Benim işlerim trafik açıkken daha iyiydi çünkü insanlar araçlarıyla gelip gitmeye alışmıştı.”

(MY-BNY)

CEVAP VER